Vyhledávání

EN

Nadpis filmového místa

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip

Český animovaný film je nominovaný na Oscara

aktualita 17, autor: Foto archiv Darii Kashcheevy

Krátký loutkový snímek Dcera Darii Kashcheevy se dostal do finále boje o zlatou sošku. O nejprestižnější ocenění na poli kinematografie bude soupeřit s dalšími čtyřmi filmy. Už nyní se ale intimní umělecké dílo pyšní studentským Oscarem z října minulého roku a více než 40 vítěznými oceněními z festivalů z celého světa.


Patnáctiminutový animovaný snímek Dcera, bakalářská práce režisérky Darii Kashcheevy, vypráví příběh, který není nikomu cizí, protože jsme všichni byli dětmi. Nepochopení ze strany rodičů, komunikace, jež selhává, a následné hluboké rány, které tato nedorozumění v křehké dětské duši zanechají – to vše se objevuje v osobním autorském scénáři o zdánlivě banálních a všedně zásadních tématech. „Každý člověk zažil nějaké nepochopení s rodiči. Nebo i křivdu. I když to nějak výrazně nevnímáme, mohlo to ovlivnit i naše chování v dospělosti. Rozhodla jsem se, že scénář bude osobní, a i když vznikl rychle, brala jsem to jako dobré znamení,“ uvedla pro Český rozhlas režisérka.

Její snímek beze slov vypovídá o komplikovaném vztahu dcery a otce a o jejich neschopnosti si navzájem plně porozumět. Příběh je vyprávěn působivým, poetickým a zároveň až fyzicky pociťovaným filmovým jazykem. Velkou měrou se na celkovém vyznění podílí dynamická práce s kamerou, ke které tvůrci přistupovali, jako by točili snímek hraný. „Během celého filmu jsem napodobovala ruční kameru, jako je to v hraném filmu. To pro mě byla velká výzva,“ sdělila autorka serveru iROZHLAS.cz. Rychlé střihy, roztěkaný obraz a detailní záběry vytváří zneklidňující atmosféru prosycenou emočním vypětím, účinně vtáhnou diváka do děje a připomenou mu, jak silně můžeme v dětství pociťovat události, které se dospělým zdají nedůležité nebo malicherné.

Všechny loutky tvořila autorka ručně bez využití digitálních triků a z velmi specifického materiálu – z obyčejného hnědého toaletního papíru. „Moc se omlouváme HAMU, že se jim kvůli nám zvýšily výdaje,“ vtipkuje Kashcheeva, která v dílnách této fakulty Akademie múzických umění trávila dlouhé hodiny výrobou svých loutek. Filmařka také přiznala, jak velkou výzvou pro ni byla animace výrazů postav, které považuje kvůli psychologickému aspektu příběhu za zásadní. „Hodně jsem přemýšlela, jak to budu dělat. Nakonec jsem vymyslela, že budu malovat mimiku rovnou na obličeje. Takže jsem animovala pohyb očí přemalováváním rovnou na obličej,“ popisuje svůj tvůrčí postup.

Další důležitou složkou podstatně ovlivňující vyznění díla je hudba. Snímek má intenzivní zvukovou stopu a Daria Kashcheeva uvedla, že jí jako inspirace posloužily paradokumentární filmové postupy, které ve svých dílech využívají například Lars von Trier a bratři Dardennové. „U jejich filmů cítím, že mě to vtahuje do děje, a toho jsem chtěla také dosáhnout.“

Jestli český studentský snímek Dcera mezi náročnou konkurencí ostatních nominovaných animovaných děl zaboduje, bude známo 9. února, kdy se koná slavností předávní 92. Cen Akademie.

Vytvořeno 17.1.2020 13:00:54 | přečteno 475x | linda.dlouha

Aktuality

Věznice v Mladé Boleslavi ve filmech dohrála Na Slapech se natáčí seriál Pod hladinou Zakletá jeskyně jde do kin Premiéra Jana Žižky: bude 8. září 2022 Cestopisy zvou na technické památky i jídlo Okupace z Nového Strašecí má 3 České lvy Devadesátky nejsledovanějším seriálem Křivoklát v hlavní roli v klipu slavné zpěvačky Střední Čechy pohádkové: Tajemství staré bambitky 2 V karavanu po Česku – a po středních Čechách Dračí princezna je v kinech! Premiéra první řady The Wheel of Time, druhá se u nás právě natáčí Pivovar v Tupadlech jako dějiště filmového Oktoberfestu Nový seriál Ochránce: natáčel se i ve středních Čechách Českem na koňském hřbetu ve čtrnáctidílném seriálu Fenomén chataření u Berounky aneb podzim s novým seriálem Noir Film Festival letos poprvé na Českém Šternberku Střední Čechy znovu na filmovém plátně. Kde si zahrály? Zámek Kačina v akci jako norské panství v americkém filmu Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Mayrau v hlavní roli Český lev: Nejlepší film je Šarlatán Šarlatán má šanci na Oscara. Je v užším výběru Střední Čechy v nizozemské reality show Hollywood ve středních Čechách Středočeský kraj jako kulisa nového seriálu na Netflixu Na Krakovci straší… Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Zámek Veltrusy ve filmu Filmová místa ve středních Čechách Zahrajte si v novém seriálu České televize Expozice filmu Šarlatán na Jenštejně Impozantní filmu o Emilu Zátopkovi poskytl zázemí i Středočeský kraj Filmaři mohou začít točit. Potřebují ale 75 milionů korun Karlovarského filmového festivalu se letos nedočkáme. Střední Čechy v nové vánoční pohádce České televize Pohádka Dračí princezna je dotočena! Největší krize v audiovizuálním průmyslu Jak dopadlo předávání cen Českého lva? Šarlatán má za sebou svou světovou premiéru Americký velkofilm má českého producenta Český animovaný film je nominovaný na Oscara Fantasy pohádka Princezna zakletá v čase Pobídky oživí utlumený filmový průmysl 500 milionů do filmových pobídek Středočeská příroda učarovala filmařům Snímek Skřivánci na niti se vrátil do Kladna Pohádkové putování po středních Čechách Filmové pobídky jsou vyčerpány Zářivá filmová hvězda Křivoklát Norský seriál a nová česká pohádka Co se událo ve světe filmu Zámky v hlavní roli Krátké zprávy z filmu Jan Žižka režiséra Petr Jákla se točil i ve Středočeském kraji Léto s kovbojem pokračuje v nové filmové romanci. Natáčela se ve středních Čechách Princip Kriegel aneb Muž, který stál v cestě Film o Lesním vrahovi se bude natáčet ve Středočeském kraji
 
 
 
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

Partneři

logo 04logo 02 logo 03 logo 01
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

 
load