Vyhledávání

EN

Nadpis filmového místa

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip

Cestopisy zvou na technické památky i jídlo

Technické památky českých zemí Šíma cover

Střední Čechy se představují v nových cestopisných televizních pořadech. Jak si stojí na gastronomické scéně? A co místní technické památky, co mohou návštěvníkům nabídnout? Podívejte se, kam ve středních Čechách cestopisy zavítaly.

Cestopisná série České televize s názvem Technické památky českých zemí představuje kouzlo odvanutých časů i příběhy lidí, kteří ho znovu oprašují. Vydává se po unikátních industriálních a technologických pamětihodnostech v České republice. Jaké stopy v krajině středních Čech zanechaly se pořad vydal zjišťovat hned ve svém prvním ze čtrnácti dílů, odvysílaném poprvé 9. března na ČT2. Nyní je k dispozici se zhlédnutí v iVysílání ČT.

Průvodce Tomáš Hanák se zaměřil nejen na nádražní výletní restauraci Zastávka Nižbor vzniklou z chátrajícího železničního skladu, který se sám rozhodl zachránit. Zve také na rozsáhlou sbírku parních lokomotiv v Lužné u Rakovníka anebo k unikátnímu zdymadlu Hořín na Vltavě, které umožňuje velkým říčním lodím vyhnout se nebezpečnému proudu a posledním peřejím Vltavy před soutokem s Labem. Za důlní historií vyrazil do hornického muzea v Příbrami, které je zároveň největším svého druhu v celé zemi, do bývalého uhelného dolu Mayrau ve Vinařicích u Kladna i do železnorudného dolu v Chrustenicích, kde si návštěvníci mohou těžkou práci horníků v ponurém a temném prostředí sami vyzkoušet. Podzemní turistika má své kouzlo, a tak Tomáš Hanák přidává ještě další tip na výlet: vzhůru do kutnohorských stříbrných dolů. Jednou ze zastávek cestopisného seriálu je Ondřejov s unikátní secesní hvězdárnou z roku 1905, která stále slouží svému účelu, anebo Huť František v Sázavě, oživující jedinečnou tradici posázavského sklářského řemesla. Nevynechá se ani Borovský most, který měl být součástí dálnice z Prahy do Brna a dnes je téměř celý zatopený Želivkou, ani unikátní parostrojní pivovar v Lobči, který nedávno takřka vstal z popela a nyní seznamuje s historií vaření piva na Kokořínsku a zve do výčepu.

Středočeskou gastronomickou scénu a zároveň vztah otce gurmána a jeho dospívající dcery představují hned dva z osmi dílů cestopisné série Spolu & Hladoví, dostupné na HBOMax. Lukáš Hejlík, herec, autor scénického čtení Listování a také gurmán, který založil projekt Gastromapa Lukáše Hejlíka, zavítal se svou čtrnáctiletou dcerou do Kutné Hory a Malešova i na Kokořínsko. Série v sobě propojuje cestování po Česku s regionální gastronomií. Režisérsky za ní stojí držitel Českého lva Matěj Chlupáček.

Oba díly ze středních Čech měly premiéru letos v dubnu. Třetí díl série zve na Kokořínsko protkané unikátními skalními útvary, kde si návštěvníci mohou užít moderní cukrařinu v atmosféře první republiky v Cukrárně u Živných a Měšťáků ve Mšeně. Hořké pivo a česká kuchyně se podávají v technické památce – pivovaru v Lobči, autentická srbská kuchyně zase v Drákulově krčmě v obci Jestřebice. Přímo v Kokořínském dole v tradiční hospodě u Grobiána pivo teče proudem a na stůl se nosí jen to nejlepší jídlo a chleba z jeskynní pece, na který se stojí fronty. V šestém díle Hejlíkovi zavítali do Malešova u Kutné Hory, kde si na středověkém jídle v moderním hávu pochutnali v Krčmě na konci světa. Žízeň se dá uhasit v nedalekém Přátelském pivovaru Malešov, kde se pivo vařilo už v 16. století. Pořádně vymazlené burgery nabízí zdejší podnik S láskou Karel. Lákavá je zastávka v restauraci Na Pašince na Kaňku u Kutné Hory, jejíž majitel má třicet let zkušeností s pohostinstvím z rakouských hotelů, bruselské restaurace i pařížského Hiltonu. V samotném centru Kutné Hory se Hejlíkům líbilo v Kafírnictví i v Zero Pointu – lodním kontejneru s výhledem na chrám svaté Barbory. Pokud se výlet protáhne do pozdních hodin, není od věci zastávka v Baru22 s originálními drinky pojmenovanými podle barev.


Vytvořeno 27.4.2022 14:16:40 | přečteno 626x | linda.dlouha

Aktuality

Film Stínohra se natáčel i na Berounsku V hlavní roli středočeská vesnice Pokračování Osady opět ze středních Čech Natáčí se ve středních Čechách: Děti Nagana Věznice v Mladé Boleslavi ve filmech dohrála Na Slapech se natáčí seriál Pod hladinou Zakletá jeskyně jde do kin Premiéra Jana Žižky: bude 8. září 2022 Cestopisy zvou na technické památky i jídlo Okupace z Nového Strašecí má 3 České lvy Devadesátky nejsledovanějším seriálem Křivoklát v hlavní roli v klipu slavné zpěvačky Střední Čechy pohádkové: Tajemství staré bambitky 2 V karavanu po Česku – a po středních Čechách Dračí princezna je v kinech! Premiéra první řady The Wheel of Time, druhá se u nás právě natáčí Pivovar v Tupadlech jako dějiště filmového Oktoberfestu Nový seriál Ochránce: natáčel se i ve středních Čechách Českem na koňském hřbetu ve čtrnáctidílném seriálu Fenomén chataření u Berounky aneb podzim s novým seriálem Noir Film Festival letos poprvé na Českém Šternberku Střední Čechy znovu na filmovém plátně. Kde si zahrály? Zámek Kačina v akci jako norské panství v americkém filmu Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Mayrau v hlavní roli Český lev: Nejlepší film je Šarlatán Šarlatán má šanci na Oscara. Je v užším výběru Střední Čechy v nizozemské reality show Hollywood ve středních Čechách Středočeský kraj jako kulisa nového seriálu na Netflixu Na Krakovci straší… Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Zámek Veltrusy ve filmu Filmová místa ve středních Čechách Zahrajte si v novém seriálu České televize Expozice filmu Šarlatán na Jenštejně Impozantní filmu o Emilu Zátopkovi poskytl zázemí i Středočeský kraj Filmaři mohou začít točit. Potřebují ale 75 milionů korun Karlovarského filmového festivalu se letos nedočkáme. Střední Čechy v nové vánoční pohádce České televize Pohádka Dračí princezna je dotočena! Největší krize v audiovizuálním průmyslu Jak dopadlo předávání cen Českého lva? Šarlatán má za sebou svou světovou premiéru Americký velkofilm má českého producenta Český animovaný film je nominovaný na Oscara Fantasy pohádka Princezna zakletá v čase Pobídky oživí utlumený filmový průmysl 500 milionů do filmových pobídek Středočeská příroda učarovala filmařům Snímek Skřivánci na niti se vrátil do Kladna Pohádkové putování po středních Čechách Filmové pobídky jsou vyčerpány Zářivá filmová hvězda Křivoklát Norský seriál a nová česká pohádka Co se událo ve světe filmu Zámky v hlavní roli Krátké zprávy z filmu Jan Žižka režiséra Petr Jákla se točil i ve Středočeském kraji Léto s kovbojem pokračuje v nové filmové romanci. Natáčela se ve středních Čechách Princip Kriegel aneb Muž, který stál v cestě Film o Lesním vrahovi se bude natáčet ve Středočeském kraji
 
 
 
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

Partneři

logo 04logo 02 logo 03 logo 01
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

 
load