Vyhledávání

EN

Nadpis filmového místa

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip

Filmaři mohou začít točit. Potřebují ale 75 milionů korun

nik shuliahin Cyf52kDMixg unsplash

Rozhodnutí vlády umožnit natáčení filmů a audiovizuálních projektů bez roušek, zvýšilo naději na stabilizaci českého filmového průmyslu. Asociace producentů v audiovizi ve spolupráci se Státním fondem kinematografie předložila k projednání vládním epidemiologům doporučená pravidla bezpečného natáčení, provozu kin a přeshraničního styku pro zahraniční štáby.


Jako nezbytné vidí nyní filmaři posílit audiovizuální průmysl nad rámec schváleného rozpočtu pro rok 2020. Dohromady potřebují jednorázovou částku 75 milionů korun pro udržení fungování audiovizuálního průmyslu v České republice jako velkého odběratele služeb a zboží.

Na podporu vývoje filmů by z uvedené částky bylo ihned potřeba 20 milionů korun, 55 milionů by pak rádi využili jako podporu k oživení celého distribučního řetězce včetně provozovatelů kin. Je také třeba udržet filmové pobídky ve výši roku 2019.

Předpokládané ztráty ve filmovém průmyslu jsou nyní vyčísleny na 4,9 miliardy korun za zahraniční filmové zakázky, zrušena či přerušena je výroba českých filmů, dokumentů a animované či televizní tvorby v hodnotě půl miliardy korun, zastavena je i reklamní tvorba, jejíž obrat činil jen vloni 1,8 miliardy korun.

Ztráta distribučních společností je Unií filmových distributorů vyčíslena na 85 milionů měsíčně. Ztráty tržeb kin se pak pohybují jen u vstupenek okolo 100 milionů měsíčně.

Zachování systému podpory

Filmaři zároveň věří v zachování systému podpory a udržení plného financování Státního fondu kinematografie. V analýze dopadů covid-19 na audiovizuální průmysl navrhují možná řešení vedoucí k postupnému vyrovnávání se s vážnými následky krizových opatření.

Akutně potřebujeme začít točit filmy a další audiovizuální díla, abychom umožnili OSVČ a sektoru MSP nejen z audiovizuálního průmyslu návrat do práce. To přinese i další peníze do státního rozpočtu,“ říká předseda Asociace producentů v audiovizi Vratislav Šlajer.

Zástupci asociace už v minulosti uvedli, že investice do výroby audiovizuálních děl směřují jen ze čtyřiceti procent do filmových profesí, šedesát procent putuje do nefilmových odvětví.

Filmaři navržená pravidla již nyní zajišťují. Chystá se bezpečné natáčení včetně například testování herců a příbuzných profesí, zavedení ochranných pomůcek pro ochranu druhých, pravidla osobní dezinfekce i dezinfekci vozidel, pracovních prostor či kostýmů a řada dalších.

Zástupci audiovizuálního průmyslu zároveň připomínají, že základním pilířem audiovize je Státní fond kinematografie a upozorňují na nutnost zachování objemu prostředků pro fond.

Vítám rozhodnutí vlády umožnit natáčení bez roušek, samozřejmě za dodržení přísných hygienických opatření. Státní fond kinematografie po celou dobu pracuje naplno. Rada vyhlašuje a rozhoduje o výzvách, vyplácíme podporu i pobídky, vymýšlíme záchranná opatření,“ uvedla k tomu ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Zdroj: novinky.cz


Vytvořeno 4.5.2020 12:11:57 | přečteno 352x | linda.dlouha

Aktuality

Věznice v Mladé Boleslavi ve filmech dohrála Na Slapech se natáčí seriál Pod hladinou Zakletá jeskyně jde do kin Premiéra Jana Žižky: bude 8. září 2022 Cestopisy zvou na technické památky i jídlo Okupace z Nového Strašecí má 3 České lvy Devadesátky nejsledovanějším seriálem Křivoklát v hlavní roli v klipu slavné zpěvačky Střední Čechy pohádkové: Tajemství staré bambitky 2 V karavanu po Česku – a po středních Čechách Dračí princezna je v kinech! Premiéra první řady The Wheel of Time, druhá se u nás právě natáčí Pivovar v Tupadlech jako dějiště filmového Oktoberfestu Nový seriál Ochránce: natáčel se i ve středních Čechách Českem na koňském hřbetu ve čtrnáctidílném seriálu Fenomén chataření u Berounky aneb podzim s novým seriálem Noir Film Festival letos poprvé na Českém Šternberku Střední Čechy znovu na filmovém plátně. Kde si zahrály? Zámek Kačina v akci jako norské panství v americkém filmu Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Mayrau v hlavní roli Český lev: Nejlepší film je Šarlatán Šarlatán má šanci na Oscara. Je v užším výběru Střední Čechy v nizozemské reality show Hollywood ve středních Čechách Středočeský kraj jako kulisa nového seriálu na Netflixu Na Krakovci straší… Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Zámek Veltrusy ve filmu Filmová místa ve středních Čechách Zahrajte si v novém seriálu České televize Expozice filmu Šarlatán na Jenštejně Impozantní filmu o Emilu Zátopkovi poskytl zázemí i Středočeský kraj Filmaři mohou začít točit. Potřebují ale 75 milionů korun Karlovarského filmového festivalu se letos nedočkáme. Střední Čechy v nové vánoční pohádce České televize Pohádka Dračí princezna je dotočena! Největší krize v audiovizuálním průmyslu Jak dopadlo předávání cen Českého lva? Šarlatán má za sebou svou světovou premiéru Americký velkofilm má českého producenta Český animovaný film je nominovaný na Oscara Fantasy pohádka Princezna zakletá v čase Pobídky oživí utlumený filmový průmysl 500 milionů do filmových pobídek Středočeská příroda učarovala filmařům Snímek Skřivánci na niti se vrátil do Kladna Pohádkové putování po středních Čechách Filmové pobídky jsou vyčerpány Zářivá filmová hvězda Křivoklát Norský seriál a nová česká pohádka Co se událo ve světe filmu Zámky v hlavní roli Krátké zprávy z filmu Jan Žižka režiséra Petr Jákla se točil i ve Středočeském kraji Léto s kovbojem pokračuje v nové filmové romanci. Natáčela se ve středních Čechách Princip Kriegel aneb Muž, který stál v cestě Film o Lesním vrahovi se bude natáčet ve Středočeském kraji
 
 
 
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

Partneři

logo 04logo 02 logo 03 logo 01
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

 
load