Vyhledávání

EN

Nadpis filmového místa

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip

Filmové pobídky jsou vyčerpány

pobidka cover

Zahraniční štáby již nyní, v polovině roku, vyčerpaly sumu 800 milionů korun, kterou český stát ročně investuje do filmových pobídek. Státní fond kinematografie proto od 15. července přerušil přijímání nových projektů.

I přes to, že Česká republika poskytuje jednu z nejnižších pobídek v celé Evropě, stále se těší velkému zájmu ze strany zahraničních produkcí. Pobídky v Čechách existují od roku 2010 a fungují tak, že se zahraničním filmařům vrátí 20 procent nákladů. Stát na ně v posledních letech poskytuje 800 milionů korun. Pro zahraniční produkce se ale nejedná o vyloženě výhodnou příležitost – v jiných evropských zemích se výše pobídek často pohybuje okolo 25 až 30 procent, v některých státech dokonce kolem 40. Již několik let je upozorňováno na to, že zejména americké filmové štáby opouštějí dříve hojně využívané české služby a „utíkají“ jinam, například do Maďarska, které aktuálně nabízí návrat 30 procent.


V loňském roce zahraniční štáby v Česku utratily 5 miliard korun. „V současné době bychom potřebovali navýšení o 500 milionů korun, aby se mohly začít natáčet projekty, u kterých evidujeme zájem,“ uvádí ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková. „Je v zájmu České republiky zareagovat rychle a najít prostředky na uspokojení této poptávky, aby mohla nadále profitovat z ekonomického přínosu pobídek," dodává Fraňková.


Pobídky mají být pozastaveny do poloviny října, o dalším postupu se zatím jedná s ministerstvem kultury. Fraňková doufá, že se situaci podaří brzy vyřešit, aby se neprojevil negativní dopad na vzkvétající český filmový průmysl a na něj navázané malé a střední firmy. „Památky jsou fajn, práce českých filmařů je fajn, ale za rozdíl 20 procent se dá natočit další film, třeba půlka Žižky nebo pět českých snímků," uzavírá Helena Bezděk Fraňková a upozorňuje tak na fakt, že navzdory vyhlášeným kvalitám českých filmových profesionálů a oblíbeným památkám se producenti nakonec rozhodují podle ceny.


Vytvořeno 1.8.2019 13:34:26 | přečteno 691x | linda.dlouha

Aktuality

Věznice v Mladé Boleslavi ve filmech dohrála Na Slapech se natáčí seriál Pod hladinou Zakletá jeskyně jde do kin Premiéra Jana Žižky: bude 8. září 2022 Cestopisy zvou na technické památky i jídlo Okupace z Nového Strašecí má 3 České lvy Devadesátky nejsledovanějším seriálem Křivoklát v hlavní roli v klipu slavné zpěvačky Střední Čechy pohádkové: Tajemství staré bambitky 2 V karavanu po Česku – a po středních Čechách Dračí princezna je v kinech! Premiéra první řady The Wheel of Time, druhá se u nás právě natáčí Pivovar v Tupadlech jako dějiště filmového Oktoberfestu Nový seriál Ochránce: natáčel se i ve středních Čechách Českem na koňském hřbetu ve čtrnáctidílném seriálu Fenomén chataření u Berounky aneb podzim s novým seriálem Noir Film Festival letos poprvé na Českém Šternberku Střední Čechy znovu na filmovém plátně. Kde si zahrály? Zámek Kačina v akci jako norské panství v americkém filmu Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Mayrau v hlavní roli Český lev: Nejlepší film je Šarlatán Šarlatán má šanci na Oscara. Je v užším výběru Střední Čechy v nizozemské reality show Hollywood ve středních Čechách Středočeský kraj jako kulisa nového seriálu na Netflixu Na Krakovci straší… Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Zámek Veltrusy ve filmu Filmová místa ve středních Čechách Zahrajte si v novém seriálu České televize Expozice filmu Šarlatán na Jenštejně Impozantní filmu o Emilu Zátopkovi poskytl zázemí i Středočeský kraj Filmaři mohou začít točit. Potřebují ale 75 milionů korun Karlovarského filmového festivalu se letos nedočkáme. Střední Čechy v nové vánoční pohádce České televize Pohádka Dračí princezna je dotočena! Největší krize v audiovizuálním průmyslu Jak dopadlo předávání cen Českého lva? Šarlatán má za sebou svou světovou premiéru Americký velkofilm má českého producenta Český animovaný film je nominovaný na Oscara Fantasy pohádka Princezna zakletá v čase Pobídky oživí utlumený filmový průmysl 500 milionů do filmových pobídek Středočeská příroda učarovala filmařům Snímek Skřivánci na niti se vrátil do Kladna Pohádkové putování po středních Čechách Filmové pobídky jsou vyčerpány Zářivá filmová hvězda Křivoklát Norský seriál a nová česká pohádka Co se událo ve světe filmu Zámky v hlavní roli Krátké zprávy z filmu Jan Žižka režiséra Petr Jákla se točil i ve Středočeském kraji Léto s kovbojem pokračuje v nové filmové romanci. Natáčela se ve středních Čechách Princip Kriegel aneb Muž, který stál v cestě Film o Lesním vrahovi se bude natáčet ve Středočeském kraji
 
 
 
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

Partneři

logo 04logo 02 logo 03 logo 01
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

 
load