Vyhledávání

EN

Nadpis filmového místa

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip

Na Krakovci straší…

BOCE Krakovec 5

Máme na vás dvě kontrolní otázky – kolik letopočtů si ze školních lavic pamatujete? A kolik jmen šlechticů a vojevůdců vám kdesi v koutku hlavy uvízlo? Nechceme vás podceňovat, ale máme tušení, že jména rytíře Viléma Brtníka z Brtníku a jeho dcerky Leontýnky z pohádky Ať žijí duchové! si vybavíte snadněji. A co byste řekli tomu rozšířit si své pohádkové vědomosti návštěvou hradu, kde se film natáčel?


Jestli také patříte mezi věrné fanoušky veselé hudební komedie Ať žijí duchové!, pak se musíte vypravit na výlet ke zříceninu hradu Krakovec neboli na sídlo francovce Alpě holdujícího Viléma Brtníka z Brtníku. Pevně si stojíme za tím, že znalost krásných českých pohádek není ani trošku zbytečná. Právě naopak! No posuďte sami – je poklidný podvečer, slunce se kloní k obzoru, a vy sedíte na terase… nebude se vám o oblíbených filmech povídat příjemněji než o nezáživných datech nebo krvelačných dobýváních středověkých příbytků? Abyste své rozhovory mohli okořenit nějakou tou neprofláknutou znalostí nebo ještě lépe vlastní zkušeností, budou návštěvy míst, kde se díla natáčela, ideální studijní metodou!

Ale dobrá, pro všechny historie lačné jedince tu máme drobný akademický úvod. Do hlavy si můžete nasoukat, že hrad Krakovec byl založen roku 1381 a jeho stavitel, křivoklátský purkrabí Jíra z Roztok, se rozhodl pojmout svůj výtvor věru velkolepě – dokončená rezidence svým komfortem konkurovala hradům královským. Ale jak to tak bývá, katastrofám je úplně jedno, jak moc je něco monumentální, a tak se ani Krakovci nevyhnulo několik požárů a z kdysi obdivované stavby se dodnes dochovala jen zřícenina. Ale negativní postoj stranou, píše se tu o pohádkách a to si žádá optimistický náhled na věc. Nebýt všech těch neradostných událostí, které se hradu staly osudným, třeba by se tu nakonec žádná úžasná pohádka nenatočila a neudála by se tu tajemná kouzla – kouzla českých filmařů.

Své umění by tu nepředvedl jeden z našich filmových mágů kameraman Vladimír Novotný. Právě on se podílel na tvorbě pohádky Ať žijí duchové! Filmové triky často působí jako čistá magie a donutí nás zírat na obrazovky s údivem dokořán otevřenou pusou. Na chvíli zapomeňte na vycizelovanou dokonalost a věrohodnost soudobé postprodukce a přeneste se do sedmdesátých let minulého století, kdy snímek Ať žijí duchové! vznikal. Vzpomínáte si na scénu, v níž se až přehnaně produktivní trpaslíci potýkají s opravou chátrajícího hradu Brtník? Jak titěrní vedle Jendy a Leontýnky vypadají? Tak tohle kouzlo je dílem pouhé perspektivy. V záběru děti stojí blíž ke kameře a na vyvýšeném terénu a od kamery mnohem dál a níž hrají své party dospělí herci v kostýmech trpaslíků. Až se před Krakovcem budete fotit a sami si s perspektivou pohrávat, schválně jestli si na tuhle informaci vzpomenete snáze než na jméno stavitele hradu…

Ani tím čáry, které se při natáčeních na Krakovci děly, zdaleka nekončí. I samotné zapojení lokací do vyprávění příběhu a domnělé přeměny jejich vzhledu a atmosféry jsou učiněným kouzlením. Na Krakovci kromě dětí holdujících Pribináčkům a duchů, kteří nedají dopustit na léčebné účinky francovky, pobývaly i jiné pohádkové bytosti. Tentokrát budeme mluvit o mnohem méně přátelských stvořeních… Hrad jako své trvalé bydliště uváděl také nezdravě nazelenalý Mrakomor, jemuž používání šampónu zjevně nic neříkalo a který si usmyslel, že hvězdy si šťastná manželstvím nezaslouží. Jediné řešení, na něž dokázal přijít, bylo zapíchnutí svého soka. Proto se na rozeklaných hradbách Krakovce utkal s princem Velenem, vyvoleným spanilé Večernice. Když si vybavíte ponurou scénu napínavého souboje ke konci pohádky Princ a Večernice, napadlo by vás, že jde o stejný hrad, jehož nádvoří je zalité letním slunečním svitem a naplněné veselým prozpěvováním dětí a skřítků? Tak vidíte, ne všechno filmové kouzlení se odehrává u obrazovek počítačů v postprodukci.

Na závěr pro vás ale přeci jen máme jednu historickou pikantnost, jíž můžete oslnit, až se na Krakovec vypravíte. Hrad v roce 1414 navštívil Jan Hus a pobýval zde předtím, než se odebral na kostnický koncil. Právě odsud odesílal listy svým přátelům a dokonce tu sepsal svou poslední vůli. A pak se zase směle vraťte k rozebírání nejoblíbenějších scén z Ať žijí duchové! Bude to ta s písničkou velebící existenci žampionů, nebo záběry se švagrovou Pilátovou hrobovým hlasem deklamující údaje z černé kroniky?


Vytvořeno 16.10.2020 10:37:42 | přečteno 378x | linda.dlouha

Aktuality

Věznice v Mladé Boleslavi ve filmech dohrála Na Slapech se natáčí seriál Pod hladinou Zakletá jeskyně jde do kin Premiéra Jana Žižky: bude 8. září 2022 Cestopisy zvou na technické památky i jídlo Okupace z Nového Strašecí má 3 České lvy Devadesátky nejsledovanějším seriálem Křivoklát v hlavní roli v klipu slavné zpěvačky Střední Čechy pohádkové: Tajemství staré bambitky 2 V karavanu po Česku – a po středních Čechách Dračí princezna je v kinech! Premiéra první řady The Wheel of Time, druhá se u nás právě natáčí Pivovar v Tupadlech jako dějiště filmového Oktoberfestu Nový seriál Ochránce: natáčel se i ve středních Čechách Českem na koňském hřbetu ve čtrnáctidílném seriálu Fenomén chataření u Berounky aneb podzim s novým seriálem Noir Film Festival letos poprvé na Českém Šternberku Střední Čechy znovu na filmovém plátně. Kde si zahrály? Zámek Kačina v akci jako norské panství v americkém filmu Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Mayrau v hlavní roli Český lev: Nejlepší film je Šarlatán Šarlatán má šanci na Oscara. Je v užším výběru Střední Čechy v nizozemské reality show Hollywood ve středních Čechách Středočeský kraj jako kulisa nového seriálu na Netflixu Na Krakovci straší… Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Zámek Veltrusy ve filmu Filmová místa ve středních Čechách Zahrajte si v novém seriálu České televize Expozice filmu Šarlatán na Jenštejně Impozantní filmu o Emilu Zátopkovi poskytl zázemí i Středočeský kraj Filmaři mohou začít točit. Potřebují ale 75 milionů korun Karlovarského filmového festivalu se letos nedočkáme. Střední Čechy v nové vánoční pohádce České televize Pohádka Dračí princezna je dotočena! Největší krize v audiovizuálním průmyslu Jak dopadlo předávání cen Českého lva? Šarlatán má za sebou svou světovou premiéru Americký velkofilm má českého producenta Český animovaný film je nominovaný na Oscara Fantasy pohádka Princezna zakletá v čase Pobídky oživí utlumený filmový průmysl 500 milionů do filmových pobídek Středočeská příroda učarovala filmařům Snímek Skřivánci na niti se vrátil do Kladna Pohádkové putování po středních Čechách Filmové pobídky jsou vyčerpány Zářivá filmová hvězda Křivoklát Norský seriál a nová česká pohádka Co se událo ve světe filmu Zámky v hlavní roli Krátké zprávy z filmu Jan Žižka režiséra Petr Jákla se točil i ve Středočeském kraji Léto s kovbojem pokračuje v nové filmové romanci. Natáčela se ve středních Čechách Princip Kriegel aneb Muž, který stál v cestě Film o Lesním vrahovi se bude natáčet ve Středočeském kraji
 
 
 
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

Partneři

logo 04logo 02 logo 03 logo 01
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

 
load