Vyhledávání

EN

Nadpis filmového místa

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip

Největší krize v audiovizuálním průmyslu

cover novinek

Tuzemské filmové odvětví zažívá nejhorší časy v novodobých dějinách. Odsunuté filmové premiéry, pozastavená natáčení a ztráty ve stovkách miliónů korun pro desítky filmových společností a tisíce lidí, kteří se v tomto odvětví a odvětví na něj navázaných pohybují.


Zástupci Asociace producentů v audiovizi (APA), která sdružuje více než 100 producentských a produkčních firem, se nyní pokouší shrnout situaci v souvislosti s opatřeními zavedenými proti šíření nového koronaviru.

Podle APA je ve hře pokles filmové výroby o 75 procent do konce roku. V souvislosti s tím je třeba připomenout, že investice do výroby audiovizuálních děl na území České republiky směřují pouze ze čtyřiceti procent do filmových profesí, šedesát procent pak putuje do nefilmových odvětví. Svou práci tak kromě producentů, režisérů, kameramanů nebo herců nemůže vykonávat také celá řada nefilmových profesí.

Zastavilo se natáčení českých projektů doma i v zahraničí

Přerušeno bylo natáčení rodinného seriálu Děti od tvůrců seriálů Vyprávěj a První republika, poté dlouhotrvajících seriálů Ulice a Ordinace v růžové zahradě 2 nebo nejnovějšího celovečerního filmu režiséra Olma Omerzua.

Obhlídky a další přípravy na chystané natáčení stopli například i tvůrci dlouho připravovaného koprodukčního filmu Alma a Oskar, milostného příběhu vztahu malíře Oskara Kokoschky a vdovy po hudebním skladateli Gustavu Mahlerovi.

 Situace zasáhla i zahraniční zakázky. V době zavedení opatření proti šíření koronaviru na území naší republiky vznikaly filmové projekty z Velké Británie, Německa, Dánska, USA, které se natáčely pro Netflix, Columbia Pictures, Warner Bros., ZDF, BBC, Amazon, Sony Pictures či studio Disney. „U řady zahraničních projektů už se nyní ví, že budou zrušeny, jiné se do České republiky navrátí. Některé země začínají reagovat na krizi tím, že plánují začít zavádět speciální pobídky pro filmaře tak, aby jim filmový business zůstal doma za účelem opětovného nastartování vlastní ekonomiky. Ve Velké Británii už tyto typy pobídek vznikají,“ říká výkonná ředitelka APA Magdaléna Králová.

Filmové pobídky poskytované Státním fondem kinematografie v loňském roce do České republiky přitáhly téměř 80 zahraničních filmů a seriálů, které přinesly do české ekonomiky investici téměř ve výši devíti miliard korun. Mezi největší zakázkové projekty, které započaly v České republice výrobu v roce 2019, patří druhá série fantasy seriálu společnosti Amazon Carnival Row s hollywoodskou hvězdou Orlandem Bloomem. Tento projekt je i dosavadním rekordmanem, když v tuzemsku utratil téměř 1,7 miliardy korun. Nyní je natáčení přerušeno. Z ČR odcestoval i zahraniční štáb fantasy seriálu společností Amazon a Sony The Wheel of Time, do Čech už se možná nevrátí tvůrci marvelovského seriálu Falcon and the Winter Soldier.

Omezený je i provoz některých postprodukčních studií, která dokončují už natočené filmové projekty. „Očekáváme dopad situace i na postprodukční trh, neboť zrušené, respektive posunuté projekty tvořily základ naší práce pro druhou polovinu letošního roku. Počítačově animovaná tvorba by neměla v letošním roce pokles zaznamenat, není závislá na natáčení a větší projekty jsou dlouhodobé, vyrábí se více než dva roky,“ uvedl Tomáš Srovnal, producent postprodukční společnosti PFX.

Zavřená jsou i kina, ztráty se týkají všech

Velké ztráty se tak sčítají i na poli současných distribučních titulů, které nedávno vstoupily do distribuce nebo měly distribuci před sebou. Koronavirus zastavil i distribuci filmu V síti otevírajícího doposud tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Po dvou týdnech se film stal s tři sta tisíci diváky nejnavštěvovanějším dokumentem tuzemských kin v historii. „Nemluvě o ekonomických dopadech, nastalá situace zasáhla především celospolečenskou debatu a rozjeté systémové změny, které se filmem podařilo nastartovat. Určitě nějak navážeme, jde o nadčasové téma, věříme v návrat filmu do kin i škol a oživení celé debaty. Nicméně na to jedinečné momentum, které se podařilo vytvořit, půjde přímo navázat jen velmi těžko,“ říká Radka Urbancová z distribuční společnosti Aerofilms.

Do kin těsně před svým nasazením 12. března nedoputoval snímek 3Bobule v hlavních rolích s Terezou Ramba a Kryštofem Hádkem. Své české premiéry v kinech se v plánovaném termínu 24. března nedočká ani očekávaný snímek světově režisérky Agnieszky Holland Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli, který si odbyl světovou premiéru na festivalu Berlinale. Termín distribuční premiéry dne 2. dubna zatím na neurčito odsunuli i tvůrci dokumentu Můj otec Antonín Kratochvíl o jednom z nejslavnějších českých fotografů.

Například animace jako jedno z hlavních odvětví kreativních průmyslu není v tuto chvíli dle producenta Michala Podhradského z animačního studia Animation People až tak postiženým oborem: „V animaci je mnohem snazší rychle se přizpůsobit obdobným omezením a pracovat v režimu home office. Světové ekonomiky se dlouhodobě snaží orientovat právě na kreativní průmysl a konkrétně na animaci, která netrpí tolik sezónními výkyvy nebo není závislá na klimatických nebo dalších okolnostech.“

Magdaléna Králová z APA. dodává: „Audiovizuální sektor je průřezovým průmyslem zasahujícím napříč všemi odvětvími. Je potřeba mu výpadek v této složité situaci pomoci překonat, aby poté nastartoval výrobu v maximální míře a stal se tak jedním z protikrizových opatření, které pomohou českou ekonomiku opět rozjet. Kultura vždy byla, je a bude něco, co ve složitých situacích lidem pomůže se odreagovat. Proto věříme, že se Čechům bude chtít zpět do kin, ke svému oblíbenému seriálu či dokumentu na téma, které je zajímá či v reklamním čase zhlédnout reklamu na svůj oblíbený nápoj,“ 

 Aktuálně jsou dopady na audiovizuální průmysl obdobné jako na všechny ostatní odvětví, včetně kreativních a kulturních průmyslů. Zasaženy jsou malé a střední podniky. Při výrobě audiovizuálních děl dochází k odběru českých služeb a zboží nejen v oblasti kulturních a kreativních průmyslů, ale i v oblasti pronájmů, řemesel a dalších průmyslových odvětví, včetně ubytovacích a stravovacích služeb. Filmový průmysl je průmyslem průřezovým, proto je potřeba se strategicky připravit na situaci, která nastane po epidemii. Audiovizuální průmysl musí mít možnost ekonomický řetězec odběrů, nákupů, dodávek a subdodávek restartovat,“ uvedla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie.

Zdroj: kinobox.cz


Vytvořeno 25.3.2020 12:18:22 | přečteno 345x | linda.dlouha

Aktuality

Věznice v Mladé Boleslavi ve filmech dohrála Na Slapech se natáčí seriál Pod hladinou Zakletá jeskyně jde do kin Premiéra Jana Žižky: bude 8. září 2022 Cestopisy zvou na technické památky i jídlo Okupace z Nového Strašecí má 3 České lvy Devadesátky nejsledovanějším seriálem Křivoklát v hlavní roli v klipu slavné zpěvačky Střední Čechy pohádkové: Tajemství staré bambitky 2 V karavanu po Česku – a po středních Čechách Dračí princezna je v kinech! Premiéra první řady The Wheel of Time, druhá se u nás právě natáčí Pivovar v Tupadlech jako dějiště filmového Oktoberfestu Nový seriál Ochránce: natáčel se i ve středních Čechách Českem na koňském hřbetu ve čtrnáctidílném seriálu Fenomén chataření u Berounky aneb podzim s novým seriálem Noir Film Festival letos poprvé na Českém Šternberku Střední Čechy znovu na filmovém plátně. Kde si zahrály? Zámek Kačina v akci jako norské panství v americkém filmu Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Mayrau v hlavní roli Český lev: Nejlepší film je Šarlatán Šarlatán má šanci na Oscara. Je v užším výběru Střední Čechy v nizozemské reality show Hollywood ve středních Čechách Středočeský kraj jako kulisa nového seriálu na Netflixu Na Krakovci straší… Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Zámek Veltrusy ve filmu Filmová místa ve středních Čechách Zahrajte si v novém seriálu České televize Expozice filmu Šarlatán na Jenštejně Impozantní filmu o Emilu Zátopkovi poskytl zázemí i Středočeský kraj Filmaři mohou začít točit. Potřebují ale 75 milionů korun Karlovarského filmového festivalu se letos nedočkáme. Střední Čechy v nové vánoční pohádce České televize Pohádka Dračí princezna je dotočena! Největší krize v audiovizuálním průmyslu Jak dopadlo předávání cen Českého lva? Šarlatán má za sebou svou světovou premiéru Americký velkofilm má českého producenta Český animovaný film je nominovaný na Oscara Fantasy pohádka Princezna zakletá v čase Pobídky oživí utlumený filmový průmysl 500 milionů do filmových pobídek Středočeská příroda učarovala filmařům Snímek Skřivánci na niti se vrátil do Kladna Pohádkové putování po středních Čechách Filmové pobídky jsou vyčerpány Zářivá filmová hvězda Křivoklát Norský seriál a nová česká pohádka Co se událo ve světe filmu Zámky v hlavní roli Krátké zprávy z filmu Jan Žižka režiséra Petr Jákla se točil i ve Středočeském kraji Léto s kovbojem pokračuje v nové filmové romanci. Natáčela se ve středních Čechách Princip Kriegel aneb Muž, který stál v cestě Film o Lesním vrahovi se bude natáčet ve Středočeském kraji
 
 
 
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

Partneři

logo 04logo 02 logo 03 logo 01
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

 
load