Vyhledávání

EN

Nadpis filmového místa

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip

Pobídky oživí utlumený filmový průmysl 500 milionů do filmových pobídek

nataceni 2

Ještě letos získá český filmový průmysl dalších 500 milionů korun na pobídky, které jsou jedním z hlavních lákadel pro velké i menší zahraniční produkce. Profesionálové z oboru doufají, že Česká republika díky tomuto kroku zůstane na mapě „film friendly“ států.


Z jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s ředitelkou Státního fondu kinematografie Helenou Bezděk Frankovou vyplynulo, že vláda do konce roku poskytne dalších 500 milionů korun na filmové pobídky. Právě ty jsou zásadním motivátorem pro zahraniční produkce, když se rozhodují, v jaké zemi budou své dílo realizovat. I přes tento  zásadní fakt byly tyto investice v polovině letošního roku zastaveny – 800 milionů korun, které Česko ročně prostřednictvím Státního fondu kinematografie na pobídky poskytuje, bylo vyčerpáno a od 15. července museli být další zájemci o natáčení u nás odmítáni.

Nová várka investic by měla zabránit odlivu zahraničních štábů. Zavedení systematičtější koncepce je ale nezbytné. „Shodli jsme se na tom, že podpora filmového průmyslu musí být do budoucna řešena systémově. Připravíme legislativu, která zajistí stabilní a odpovídající model financování,“ uvedla k problematice ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Zahraniční produkce, které v průběhu loňského roku přinesly do České republiky téměř 5 miliard korun, jsou značným přínosem pro mnoho dalších s audiovizuální tvorbou souvisejících odvětví a profesí, o nezanedbatelném přínosu pro kinematografii českou nemluvě.

Pobídky zahraničním tvůrcům zaručí to, že jim bude navrácena část zde vynaložených nákladů. V České republice ale dosahují maximálně 20 %, což je v porovnání s jinými zeměmi procento mnohem nižší, například Malta je zvedla na 40 %, navýšení proběhlo také v Chorvatsku, a to na 25 %. Podle ředitelky Státního fondu kinematografie Bezděk Fraňkové je nutné začít i u nás s konstruktivní debatou o navýšení současného procenta.


Vytvořeno 18.11.2019 9:54:44 | přečteno 638x | linda.dlouha

Aktuality

Věznice v Mladé Boleslavi ve filmech dohrála Na Slapech se natáčí seriál Pod hladinou Zakletá jeskyně jde do kin Premiéra Jana Žižky: bude 8. září 2022 Cestopisy zvou na technické památky i jídlo Okupace z Nového Strašecí má 3 České lvy Devadesátky nejsledovanějším seriálem Křivoklát v hlavní roli v klipu slavné zpěvačky Střední Čechy pohádkové: Tajemství staré bambitky 2 V karavanu po Česku – a po středních Čechách Dračí princezna je v kinech! Premiéra první řady The Wheel of Time, druhá se u nás právě natáčí Pivovar v Tupadlech jako dějiště filmového Oktoberfestu Nový seriál Ochránce: natáčel se i ve středních Čechách Českem na koňském hřbetu ve čtrnáctidílném seriálu Fenomén chataření u Berounky aneb podzim s novým seriálem Noir Film Festival letos poprvé na Českém Šternberku Střední Čechy znovu na filmovém plátně. Kde si zahrály? Zámek Kačina v akci jako norské panství v americkém filmu Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Mayrau v hlavní roli Český lev: Nejlepší film je Šarlatán Šarlatán má šanci na Oscara. Je v užším výběru Střední Čechy v nizozemské reality show Hollywood ve středních Čechách Středočeský kraj jako kulisa nového seriálu na Netflixu Na Krakovci straší… Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Zámek Veltrusy ve filmu Filmová místa ve středních Čechách Zahrajte si v novém seriálu České televize Expozice filmu Šarlatán na Jenštejně Impozantní filmu o Emilu Zátopkovi poskytl zázemí i Středočeský kraj Filmaři mohou začít točit. Potřebují ale 75 milionů korun Karlovarského filmového festivalu se letos nedočkáme. Střední Čechy v nové vánoční pohádce České televize Pohádka Dračí princezna je dotočena! Největší krize v audiovizuálním průmyslu Jak dopadlo předávání cen Českého lva? Šarlatán má za sebou svou světovou premiéru Americký velkofilm má českého producenta Český animovaný film je nominovaný na Oscara Fantasy pohádka Princezna zakletá v čase Pobídky oživí utlumený filmový průmysl 500 milionů do filmových pobídek Středočeská příroda učarovala filmařům Snímek Skřivánci na niti se vrátil do Kladna Pohádkové putování po středních Čechách Filmové pobídky jsou vyčerpány Zářivá filmová hvězda Křivoklát Norský seriál a nová česká pohádka Co se událo ve světe filmu Zámky v hlavní roli Krátké zprávy z filmu Jan Žižka režiséra Petr Jákla se točil i ve Středočeském kraji Léto s kovbojem pokračuje v nové filmové romanci. Natáčela se ve středních Čechách Princip Kriegel aneb Muž, který stál v cestě Film o Lesním vrahovi se bude natáčet ve Středočeském kraji
 
 
 
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

Partneři

logo 04logo 02 logo 03 logo 01
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

 
load