Vyhledávání

EN

Nadpis filmového místa

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip

Středočeská příroda učarovala filmařům

Lom Amerika

Hluboké, tajemné lesy, vysoké skály roztodivných tvarů, útulná údolí kolem poklidných řek, jemně zvlněné louky s vysokou travou… Není pochyb, že si příroda dovolila popustit uzdu fantazii a krajině kolem Prahy věnovala mnoho ze svých nejvzácnějších darů.

Filmoví tvůrci vyhledávají střední Čechy nejen pro velké množství hradů, zámků a jiných pamětihodností. Často si region vybírají také proto, že je jeho přírodní bohatství pestré a uspokojí všechny náročné požadavky umělců. Pohádky, dramata, akční i historické snímky, seriály z minulosti i současnosti, díla, která rozesmějí i rozpláčou, pobaví i vyvolají nové a nápadité myšlenky – to vše dokáže vyvolat příroda Středočeského kraje. Nevěříte? Tak navštivte…

 
Křivoklátsko

Břehy řeky Berounky v tiché ranní mlze, vlasce rybářských prutů spočívající na hladině, šepot vysoké trávy na rozlehlých loukách a ševelení listů v korunách stromů – v dětských očích není nic banální a nudné a všednodennost má k nezáživnosti tak daleko. Naopak, vše je prostoupené napínavými příběhy, které dokážou vidět právě jen dětské oči… nebo umělci s obří dávkou fantazie! Mezi ně patřili i Ota Pavel a Karel Kachyňa, spisovatel a režisér, tvůrce povídek a filmový kouzelník. Ota Pavel miloval Křivoklátsko a svoji lásku a svůj obdiv ke kraji, který byl odpradávna jen málo osídlen a díky tomu zůstal až dodnes pokrytý lesy, podmanivě vyjádřil ve svých povídkách. A Karel Kachyňa dokázal jeho vzpomínky, jeho věty převést do filmového jazyka. Vznikly tak filmy, na něž se můžeme dívat znovu a znovu, popáté, podesáté ­– Smrt krásných srnců a Zlatí úhoři. Kraj kolem hradu Křivoklát nadchl ale také zahraniční filmaře. Byly zde točeny například americké snímky Naprosto osvětleno a Tristan a Isolda.

Lomy Amerika

Je libo dechberoucí přírodní scenerii? Pak jsou tu vápencové lomy Velká a Malá Amerika nacházející se v chráněné krajinné oblasti Český kras. Expresivnější lokaci byste v celých středních Čechách hledali jen stěží. Světle šedé skalní útesy strmě padající k tmavomodré hladině klidné jako zrcadlo, okolní keře a stromy – na jaře a v létě svěže zelené, na podzim matně měděné… Natočit záběr, který by nebyl poutavý, tu zkrátka a dobře nejde. Ostatně se můžete přesvědčit ve filmech Limonádový Joe aneb Koňská opera, Malá mořská víla, Micimutr nebo My tři a pes z Pětipes.

Kersko

Nejdříve si podebatujte, jestli kopete za tým „se šípkovou“ nebo za tým „se zelím“, pak si na tuhle poctivou pochoutku zajděte do restaurace Hájenka a až poté, dosyta posilnění, se vydejte na obhlídku kraje, který více než cokoliv jiného proslavil film natočený na motivy díla Bohumila Hrabala režisérem Jiřím Menzelem. Řeč je samozřejmě o Slavnostech sněženek, o snímku něžném i humorném, poetickém i realistickém, veselém i smutném. Díky symbióze spisovatele a režiséra nám je oblast Kerska (část obce Hradištko poblíž města Nymburk) přiblížena tak hmatatelně, že máme po zhlédnutí pocit, jako bychom se stezkami pokrytými spadaným listím sami procházeli. Hledáte-li místo s přívětivě sousedskou atmosférou, můžete odvolat pátrání – Kersko a okolní přírodní park Kersko-Bory je přesně tím, co potřebujete.

Drábské světničky

Věříme, že se nejeden ze štábu snímku o medvídkovi Kukym rád vrací zpět na místo činu, do lokality, kde se loutkový film scénáristy a režiséra Jana Svěráka natáčel – do Drábských světniček v Českém ráji. Tato bývalá skalní pevnosti, z níž je úžasný výhled do okolí na pokojné louky a tajuplné lesy, zanechá mocný dojem opravdu v každém – ať už je vám sedm, nebo o čtyřicet více. Oblast, která v malých i velkých podněcuje představivost a vyvolává touhu snít, si musí zamilovat každý. A každý, bez ohledu na věk, zůstane jako přikovaný k obrazovce, když se na ní objeví záběry pořízené v krajině jako stvořené z dětské fantazie.

Bubovické vodopády

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Nekompromisně pronášeným moudrům tety Kateřiny v knižní i filmové verzi Saturnina nechceme oponovat, ale na druhou stranu… I když se vám po cestě k Bubovickým vodopádům utrhnou všechna ucha všech džbánů a nezůstane vám jediná funkční nádobka, bude výprava k Bubovickému potoku stát za to. Místo, které patří k těm nejkrásnějším divům v národní přírodní rezervaci Karlštejn, je jako stvořené ke snění… a na stříbrné plátno!
Vytvořeno 25.10.2019 13:40:00 | přečteno 576x | linda.dlouha

Aktuality

Věznice v Mladé Boleslavi ve filmech dohrála Na Slapech se natáčí seriál Pod hladinou Zakletá jeskyně jde do kin Premiéra Jana Žižky: bude 8. září 2022 Cestopisy zvou na technické památky i jídlo Okupace z Nového Strašecí má 3 České lvy Devadesátky nejsledovanějším seriálem Křivoklát v hlavní roli v klipu slavné zpěvačky Střední Čechy pohádkové: Tajemství staré bambitky 2 V karavanu po Česku – a po středních Čechách Dračí princezna je v kinech! Premiéra první řady The Wheel of Time, druhá se u nás právě natáčí Pivovar v Tupadlech jako dějiště filmového Oktoberfestu Nový seriál Ochránce: natáčel se i ve středních Čechách Českem na koňském hřbetu ve čtrnáctidílném seriálu Fenomén chataření u Berounky aneb podzim s novým seriálem Noir Film Festival letos poprvé na Českém Šternberku Střední Čechy znovu na filmovém plátně. Kde si zahrály? Zámek Kačina v akci jako norské panství v americkém filmu Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Mayrau v hlavní roli Český lev: Nejlepší film je Šarlatán Šarlatán má šanci na Oscara. Je v užším výběru Střední Čechy v nizozemské reality show Hollywood ve středních Čechách Středočeský kraj jako kulisa nového seriálu na Netflixu Na Krakovci straší… Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Zámek Veltrusy ve filmu Filmová místa ve středních Čechách Zahrajte si v novém seriálu České televize Expozice filmu Šarlatán na Jenštejně Impozantní filmu o Emilu Zátopkovi poskytl zázemí i Středočeský kraj Filmaři mohou začít točit. Potřebují ale 75 milionů korun Karlovarského filmového festivalu se letos nedočkáme. Střední Čechy v nové vánoční pohádce České televize Pohádka Dračí princezna je dotočena! Největší krize v audiovizuálním průmyslu Jak dopadlo předávání cen Českého lva? Šarlatán má za sebou svou světovou premiéru Americký velkofilm má českého producenta Český animovaný film je nominovaný na Oscara Fantasy pohádka Princezna zakletá v čase Pobídky oživí utlumený filmový průmysl 500 milionů do filmových pobídek Středočeská příroda učarovala filmařům Snímek Skřivánci na niti se vrátil do Kladna Pohádkové putování po středních Čechách Filmové pobídky jsou vyčerpány Zářivá filmová hvězda Křivoklát Norský seriál a nová česká pohádka Co se událo ve světe filmu Zámky v hlavní roli Krátké zprávy z filmu Jan Žižka režiséra Petr Jákla se točil i ve Středočeském kraji Léto s kovbojem pokračuje v nové filmové romanci. Natáčela se ve středních Čechách Princip Kriegel aneb Muž, který stál v cestě Film o Lesním vrahovi se bude natáčet ve Středočeském kraji
 
 
 
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

Partneři

logo 04logo 02 logo 03 logo 01
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

 
load