Vyhledávání

EN

Nadpis filmového místa

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip

Zářivá filmová hvězda Křivoklát

krivoklat cover

Jen málo středočeských kulturních památek se na stříbrném plátně objevuje tak často jako hrad Křivoklát. Jeho komnaty, hradby i nádvoří byly zachyceny v záběrech mnoha českých pohádek a historických filmů, ale i velkolepých hollywoodských trháků!


Procházíte se po chodbách starobylého českého hradu, ozvěna vašich kroků se odráží od stěn, které nechali zbudovat významní králové a knížata, a nejednou před vámi… Matt Damon! Varianty jsou dvě: buď trpíte fanouškovskou halucinací, nebo se tu právě natáčí Kletba bratří Grimmů a Matt není přelud a vy byste si měli říct o autogram, protože, ve vší upřímnosti, kdy se vám podobná příležitost znovu naskytne?!

Některé hvězdy září na filmovém nebi jasněji a déle než jiné. A to platí nejen o herečkách a hercích, ale i o rozmanitých lokacích, jež se na plátnech kin objevují. Hledání ideálního místa, které bezezbytku naplní umělcovu vizi, je skutečná alchymie vyžadující směs štěstí, trpělivosti a spousty zdolaných kilometrů ujetých při obhlídkách. Je to běh na dlouhou trať a často úkol, který zabere mnoho dnů, týdnů, někdy i měsíců. Ale když se zadaří a dokonalá lokace přesně odpovídající scénáristově i režisérově představě je objevena, dostaví se pocit zadostiučinění a obří dávka čiré radosti.

IMG 7179

Tento vývoj zažilo už mnoho produkčních týmů, které se vypravily objevit krásy Křivoklátska. Ta nevysvětlitelné a vrtkavá alchymie zafungovala a atmosféra místa naplnila všechny filmařovy fantazie a nároky, které byly dosud jen součástí jeho představivosti. Po křivoklátských nádvořích, sálech i kapli se tak díky této shodě mezi umělcem a místem pohybovalo už mnoho filmových štábů, a to jak českých, tak zahraničních.

Početný hollywoodský tým sem zavítal ne jednou, ale dokonce dvakrát! Hrad si zahrál po boku dvou úžasných, talentovaných a populárních herců Heatha Ledgera a již zmíněného Matta Damona v dobrodružném pohádkovém příběhu režiséra Terryho Gilliama Kletba bratří Grimmů. Objevil se také po boku další celebrity, Ageliny Jolie, v akčním thrilleru Wanted.

IMG 7187

Od amerických velkofilmů se přesuňme k českým snímkům – milý a velmi oblíbený muzikál Noc na Karlštejně, komedie Tři veteráni nebo koprodukční historické drama Bathory – všechna tato díla mají společné, krom toho, že se jedná o skvělé filmové počiny, také hvězdu jménem Křivoklát.

Z pohádky do pohádky, i tak by se dal popsat dlouhý seznam českých pohádek, v nichž se Křivoklát objevil. Natočeno zde bylo hned několik klenotů, které milují děti i dospělí, mezi jinými například Anděl Páně, Honza málem králem, Jak se budí princezny nebo Třetí princ.

Křivoklát má za sebou bohatou kinematografickou minulost, ale ani budoucnost nebude o nic chudší. V roce 2020 vstoupí do kin velkolepé historické životopisné drama Jan Žižka režiséra Petra Jákla. Není tedy už opravdu žádných pochyb, že tento český hrad právem patří mezi filmové stálice!

Vytvořeno 4.7.2019 9:11:38 | přečteno 642x | linda.dlouha

Aktuality

Věznice v Mladé Boleslavi ve filmech dohrála Na Slapech se natáčí seriál Pod hladinou Zakletá jeskyně jde do kin Premiéra Jana Žižky: bude 8. září 2022 Cestopisy zvou na technické památky i jídlo Okupace z Nového Strašecí má 3 České lvy Devadesátky nejsledovanějším seriálem Křivoklát v hlavní roli v klipu slavné zpěvačky Střední Čechy pohádkové: Tajemství staré bambitky 2 V karavanu po Česku – a po středních Čechách Dračí princezna je v kinech! Premiéra první řady The Wheel of Time, druhá se u nás právě natáčí Pivovar v Tupadlech jako dějiště filmového Oktoberfestu Nový seriál Ochránce: natáčel se i ve středních Čechách Českem na koňském hřbetu ve čtrnáctidílném seriálu Fenomén chataření u Berounky aneb podzim s novým seriálem Noir Film Festival letos poprvé na Českém Šternberku Střední Čechy znovu na filmovém plátně. Kde si zahrály? Zámek Kačina v akci jako norské panství v americkém filmu Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Mayrau v hlavní roli Český lev: Nejlepší film je Šarlatán Šarlatán má šanci na Oscara. Je v užším výběru Střední Čechy v nizozemské reality show Hollywood ve středních Čechách Středočeský kraj jako kulisa nového seriálu na Netflixu Na Krakovci straší… Lokační tour: neobjevená místa středních Čech Zámek Veltrusy ve filmu Filmová místa ve středních Čechách Zahrajte si v novém seriálu České televize Expozice filmu Šarlatán na Jenštejně Impozantní filmu o Emilu Zátopkovi poskytl zázemí i Středočeský kraj Filmaři mohou začít točit. Potřebují ale 75 milionů korun Karlovarského filmového festivalu se letos nedočkáme. Střední Čechy v nové vánoční pohádce České televize Pohádka Dračí princezna je dotočena! Největší krize v audiovizuálním průmyslu Jak dopadlo předávání cen Českého lva? Šarlatán má za sebou svou světovou premiéru Americký velkofilm má českého producenta Český animovaný film je nominovaný na Oscara Fantasy pohádka Princezna zakletá v čase Pobídky oživí utlumený filmový průmysl 500 milionů do filmových pobídek Středočeská příroda učarovala filmařům Snímek Skřivánci na niti se vrátil do Kladna Pohádkové putování po středních Čechách Filmové pobídky jsou vyčerpány Zářivá filmová hvězda Křivoklát Norský seriál a nová česká pohádka Co se událo ve světe filmu Zámky v hlavní roli Krátké zprávy z filmu Jan Žižka režiséra Petr Jákla se točil i ve Středočeském kraji Léto s kovbojem pokračuje v nové filmové romanci. Natáčela se ve středních Čechách Princip Kriegel aneb Muž, který stál v cestě Film o Lesním vrahovi se bude natáčet ve Středočeském kraji
 
 
 
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

Partneři

logo 04logo 02 logo 03 logo 01
 

Kontakty

Středočeská filmová kancelář
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město

Tel.: +420 724 139 119
E-mail: martina.kuncova@strednicechyfilm.cz

 
load