Jak dopadlo předávání cen Českého lva?

Z 27. ročníku ocenění České filmové a televizní akademie Český lev si nejvíce sošek odnesl Václav Marhoul se snímkem Nabarvené ptáče. Z 11 nominací proměnil 8 a to včetně nejlepšího filmu, nejlepší režie i nejlepší kamery.


Akademie ocenila Nabarvené ptáče také za nejlepší kostýmy, nejlepší scénografii, nejlepší masky, nejlepší střih a za nejlepší zvuk a Vladimír Smutný si odnesl cenu za nejlepší kameru. 

Film Vlastníci měl nominací vůbec nejvíce, celkem 12, proměnil však 3. Klára Melíšková si odnesla hned v počátku večera Českého lva jako nejlepší herečka ve vedlejší roli. Další nominaci proměnil tento film za scénář pro Jiřího Havelku a pro nejlepší herečku v hlavní roli, Terezu Rambu (Voříškovou).

Dva lvy za nejlepší mužský herecký výkon jak v hlavní, tak ve vedlejší roli si odnesli Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička jako představitelé roadmovie Staříci. Snímek pojednává o touze po pomstě dvou bývalých politických vězňů. Film Staříci měl deset nominací.

Nejlepším dramatickým televizním seriálem minulého roku se stal seriál České televize Most! režiséra Jana Prušinovského, scenáristy Petra Kolečka a producenta Michala Reitlera.

Ocenění za nejlepší hudbu získala filmová pohádka Hodinářův učeň. Nestatutární cenu Magnesia za studentský film má Daria Kashcheeva za animovaný film Dcera, s nímž rovněž soutěžila o Oscara v kategorii krátkometrážní animovaný film. Ocenění za nejlepší televizní film nebo minisérii dostala detektivní minisérie Vodník režiséra Viktora Tauše. Cenu za mimořádný přínos kinematografii získal filmový producent Jaromír Kallista. Jako nejlepší dokument bodoval film Dálava.