Mayrau v hlavní roli

Představme si unikátní Středočeskou filmovou lokaci - Hornický skanzen Mayrau, v jehož prostorách se natočilo několik českých i zahraničních filmů

Areál skanzenu, který se nachází v obci Vinařice, asi 30 km západně od Prahy na silnici mezi Kladnem a Slaným, se rozkládá se na pozemcích o rozloze 159 tisíc metrů čtverečních a je zde 22 staveb. Těžní jámy jsou z bezpečnostních důvodů zasypány, takže dolů do dolu se nikdo nedostane, pouze do napodobeniny šachty, kde máte pocit, že tam před hodinou skončila směna.  Nyní je v jeho prostoru unikátní Hornický skanzen Mayrau, pobočka Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně. Historicky vzácný areál se snaží zachovat program posledního pracovního dne.

 Skanzen je cílem nejen turistů a zájemců o hornickou historii, ale také právě filmařů. Kulisu tvořil v několika celovečerních snímcích a pro filmaře je vzhledem k jeho fotogenické a autentické podobě vyhledávanou lokací.  „Díky blízkosti Prahy a autenticky zachovanému prostředí bývalého kamenouhelného dolu se stavbami vzniklými od 19. století až do současnosti, takže se může uplatnit jako kulisa továrního prostředí (První republika) i nacistického pracovního tábora (Colette, Nahý mezi vlky). Samozřejmě, když se Mayrovka objeví ve filmu nebo v televizi, je to pro muzeum vynikající propagace. Natáčení ve skanzenu není ale úplně bez problémů, protože jde o kulturní památku, takže tu platí určitá omezení. Ve spolupráci s památkáři se ale zatím vždy podařilo najít pro obě strany přijatelné řešení.“ říká PhDr. Zdeněk Kuchyňka ředitel Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně.

Podívejte se s námi do galerie na fotky z natáčení a nasajte tak jedinečnou atmosféru, kterou skanzen nabízí.

as4uSlider-649367