Noir Film Festival letos poprvé na Českém Šternberku

Na hrad Český Šternberk se letos nově přesouvá Noir Film Festival 2021 – přehlídka specifického fenoménu světové kinematografie, která je unikátní nejen v domácím, ale i celosvětovém měřítku. Nabízí intenzivní estetický prožitek i jistou formu sebevzdělávání, to vše v jedinečných kulisách jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Letošní 9. ročník probíhá ve dnech 18. - 22. srpna 2021.


Přemístěním festivalu na Český Šternberk byl upraven jeho časový formát a program byl o jeden den prodloužen. Návštěvníci se tak mohou těšit hned na čtyři open-air večerní projekce na hradním nádvoří, které jsou každoročními highlighty programu. Celkem je připraveno na pět desítek projekcí pečlivě vybraných snímků, které představí film noir v jeho různých podobách napříč časem i geografickým prostorem. Letos se budou promítat filmy z USA, bývalého Československa i Indie, čímž se diváci podívají také na dosud nejexotičtější noirovou exkurzi po Japonsku, Mexiku a řadě evropských zemí, zařazených v minulých ročnících.

Letošní hlavní programová sekce, pojmenovaná Noir bez předsudků, představí kolekci filmů spjatých s motivy rasové nenávisti, xenofobie a antisemitismu. Projekcí dvou televizních detektivek a vzpomínkovými večery bude zároveň uctěna památka nedávno zesnulé české herečky Hany Maciuchové. Festival cílí na diváky a divačky toužící po objevování nepoznaných sfér filmové historie, čemuž jsou uzpůsobeny i lektorské úvody před každou projekcí a doprovodný festivalový katalog.

První ročník festivalu se uskutečnil v roce 2013 na středočeském Kokoříně, mezi lety 2014-2020 se jeho domovskou základnou stal královský hrad Křivoklát. S letošním 9. ročníkem se Noir Film Festival přesouvá na hrad Český Šternberk s dlouhou historií. Založen byl roku 1241 a patří tak k nejstarším kamenným hradům v Čechách. Zvenčí si dosud zachoval svůj středověký vzhled. Majestátně se tyčí nad řekou Sázavou a filmovému festivalu vytváří důstojnou kulisu.


Kompletní program je k dispozici na www.noirfilmfestival.cz