Dračí princezna je v kinech!

V kinech se začala promítat pohádka Dračí princezna, natáčená v loňském roce v různých lokacích ve Středočeském kraji. Příběh stírá hranice mezi klasickou pohádkou a moderním každodenním životem. V kinech se měl promítat již v loňském roce, kvůli pandemii koronaviru však byla premiéra odložena.


Pohádkový příběh inspirovaný fantasticko-dobrodružnými filmy Stevena Spielberga a křehkým a magickým pojetím Guillerma del Tora kombinuje prvky evropských pověstí a mýtů se současným světem. Vznikl v norsko-holandsko-české koprodukci za podpory pobídek a Státního fondu kinematografie. Jeho natáčení přitom probíhalo zejména ve Středočeském kraji a podílela se na něm i Středočeská filmová kancelář.  

Tajemnému dračímu světu propůjčily své vzezření Koněpruské jeskyně. Točilo se i ve škole v Líbeznici anebo v Dobřichovicích, kde vznikla jedna ze stěžejních scén s vánočním trhem. Herecké obsazení snímku je kompletně norské. Ústřední dětskou dvojici hrají Isha Zaina Kahn a Iver Sandemose. Autory scénáře jsou úspěšní norští tvůrci Harald Rosenløw Eeg a Lars Gudmestad, do režisérského křesla usedla Katarina Launing. Českou stopou, kterou snímek nese, jsou kostýmy. Vytvořila je výtvarnice Michaela Horáčková Hořejší.


Jedním z hlavních témat pohádkového filmu, který má v divácích napříč generacemi zanechat dlouhotrvající a milý dojem, je dosažení nedosažitelného. Po odkladu způsobeném koronavirovou pandemií se Dračí princezna dočkala premiéry v předvánočním čase v prosinci 2021.