Věznice v Mladé Boleslavi ve filmech dohrála

V Mladé Boleslavi dojde k demolici bývalé věznice, ve které se natáčely snímky jako Kajínek, Šarlatán, Lidice, Obsluhoval jsem anglického krále i Mission: Impossible Ghost Protocol.

Věznice v Mladé Boleslavi fungovala mezi lety 1928-1955, později se z budovy stal archiv ministerstva spravedlnosti. Po revoluci stát pro chátrající budovu nenašel využití a prodal ji soukromému vlastníkovi, který areál pronajímal filmařům. Díky tomu v objektu vznikly desítky snímků. Žádné další záběry už v ní ovšem filmaři nenatočí, i přes kritiku části veřejnosti totiž začala její demolice. Vznikla i petice proti demolici, jejíž iniciátorka Alice Mrštinová má za to, že budova od architekta Františka Jandy je součástí historie města. Přestože má pohnutou minulost, nikdy nebyla chráněnou památkou, její demolice je tak zcela v režii stavebního úřadu. 

Kde se věznice objevila? Například v akčním snímku Mission: Impossible Ghost Protocol, kde v ní seděl i Tom Cruise, který hned na začátku snímku prchá z ruského vězení – ve skutečnosti z bývalé mladoboleslavské věznice. Natáčely se tu filmy jako Kajínek, Šarlatán, Lidice nebo Obsluhoval jsem anglického krále. 

V nedávné době budovu koupila developerská společnost Swietelsky Real Estate, která si s demolicí pospíšila, hotová by měla být do konce srpna letošního roku a na jejím místě by následně měl vzniknout komplex s byty, restauracemi, kavárnami a zelení.