Vyhledávání

EN

Nadpis filmového místa

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip

Český lev: Nejlepší film je Šarlatán

cesky lev

V sobotu večer vyhlásila Česká filmová a televizní akademie vítěze 28. ročníku cen Český lev. Celkem pět, spolu s tím pro nejlepší snímek uplynulého roku, jich získalo drama Agnieszky Holland Šarlatán, který se natáčel i ve Středočeském kraji. 


O Českého lva pro nejlepší film roku 2020 se ucházela Krajina ve stínu, kronika malé vesnice v pohraničí, přes kterou se přelévají velké dějiny, životopisná dramata Havel a Šarlatán, stejnou měrou společenská satira i politický thriller Modelář a absurdní podobenství o domácím násilí Žáby bez jazyka.

Favoritem večera přitom s patnácti nominacemi byla Krajina ve stínu. Nakonec jich proměnila šest, kromě těch pro nejlepší herečku v hlavní (Magdalena Borová) a vedlejší roli (Petra Špalková) také za scénář, střih, hudbu a kostýmy.

Šarlatánovi vedle hlavní ceny večera připadla křišťálová soška lva za nejlepší režii, kameru a zvuk. Čeští akademici také ocenili herecký výkon Ivana Trojana, který se v titulní roli snímku střídal se synem Josefem.

„Nebýt jeho, Mikolášek by nebyl celý. Věřím, že se svého Českého lva dočkáš. Kousek toho mého je tvůj už teď. Až natáhnu bačkory, bude tvůj celý,“ vzkázal mu během děkovné řeči.

Šarlatán 22x

Letos se poprvé otevřely všechny kategorie také televizním projektům, díky čemuž dosáhla série Herec na sedm nominací. Nakonec se ale dramatický příběh z období komunismu stejně prosadil pouze v kategorii věnované televizním filmům a minisériím.

Nově byly vyhlášeny také kategorie pro nejlepší animovaný a krátký film. Jejich historicky prvními držiteli se staly Barevný sen a Anatomie českého odpoledne.


Vytvořeno 8.3.2021 12:02:02 | přečteno 735x | linda.dlouha
 
 
 
 

Kontakty

Filmová kancelář střední čechy
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město


Partneři

logo 04logo 02 logo 03 logo 01
 

Kontakty

Filmová kancelář střední čechy
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město


 
load