Vyhledávání

EN

Nadpis filmového místa

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip

Filmové pobídky jsou vyčerpány

pobidka cover

Zahraniční štáby již nyní, v polovině roku, vyčerpaly sumu 800 milionů korun, kterou český stát ročně investuje do filmových pobídek. Státní fond kinematografie proto od 15. července přerušil přijímání nových projektů.

I přes to, že Česká republika poskytuje jednu z nejnižších pobídek v celé Evropě, stále se těší velkému zájmu ze strany zahraničních produkcí. Pobídky v Čechách existují od roku 2010 a fungují tak, že se zahraničním filmařům vrátí 20 procent nákladů. Stát na ně v posledních letech poskytuje 800 milionů korun. Pro zahraniční produkce se ale nejedná o vyloženě výhodnou příležitost – v jiných evropských zemích se výše pobídek často pohybuje okolo 25 až 30 procent, v některých státech dokonce kolem 40. Již několik let je upozorňováno na to, že zejména americké filmové štáby opouštějí dříve hojně využívané české služby a „utíkají“ jinam, například do Maďarska, které aktuálně nabízí návrat 30 procent.


V loňském roce zahraniční štáby v Česku utratily 5 miliard korun. „V současné době bychom potřebovali navýšení o 500 milionů korun, aby se mohly začít natáčet projekty, u kterých evidujeme zájem,“ uvádí ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková. „Je v zájmu České republiky zareagovat rychle a najít prostředky na uspokojení této poptávky, aby mohla nadále profitovat z ekonomického přínosu pobídek," dodává Fraňková.


Pobídky mají být pozastaveny do poloviny října, o dalším postupu se zatím jedná s ministerstvem kultury. Fraňková doufá, že se situaci podaří brzy vyřešit, aby se neprojevil negativní dopad na vzkvétající český filmový průmysl a na něj navázané malé a střední firmy. „Památky jsou fajn, práce českých filmařů je fajn, ale za rozdíl 20 procent se dá natočit další film, třeba půlka Žižky nebo pět českých snímků," uzavírá Helena Bezděk Fraňková a upozorňuje tak na fakt, že navzdory vyhlášeným kvalitám českých filmových profesionálů a oblíbeným památkám se producenti nakonec rozhodují podle ceny.


Vytvořeno 1.8.2019 13:34:26 | přečteno 1087x | linda.dlouha
 
 
 
 

Kontakty

Filmová kancelář střední čechy
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město


Partneři

logo 04logo 02 logo 03 logo 01
 

Kontakty

Filmová kancelář střední čechy
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město


 
load