Vyhledávání

EN

Nadpis filmového místa

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip

Impozantní filmu o Emilu Zátopkovi poskytl zázemí i Středočeský kraj

Emil Zátopek film, autor: FOTO: Lucky Man Films – Dušan Martinček, Julie Vrábelová

Příběh jednoho z největších atletů všech dob, přezdívaného také „lokomotiva“, natočil režisér David Ondříček. O hlavních rolích měl Ondříček už dlouho jasno. Olympijskou legendu Emila Zátopka hraje herec Dejvického divadla Václav Neužil, manželku slavného běžce a olympijskou vítězku v hodu oštěpem hraje Ondříčkova životní partnerka Martha Issová.

Tvůrci se shodují v tom, že snímek se zaměřuje nejen na sport, ale především na dramatický lidský osud. Emil Zátopek byl nejen fenomenální sportovec, ale také velmi charakterní člověk. I to se snaží tvůrci na plátně zachytit.

Je krásný jarní den roku 1948 v Kutné Hoře, stojí ve scénáři. Ve skutečnosti se první klapka hraného životopisu Emila Zátopka odehrála na stadionu v Březnici u Příbrami, a kdo nemusel před kameru, choulil se v zimní bundě.

Kromě Březnice u Příbramy jsme natáčeli také ve Velvarech, v Roudnici, ve Zlíně, Brně a dalších městech“ řekla výkonná producentka snímku Daria Špačková.

Snímek vzniká v koprodukci s Českou televizí, Barrandovem, slovenskou produkcí a soukromými producenty. „Film se připravoval celkem sedm let. Mezitím se vyvíjel scénář, který si žádal úpravy. Původní natáčení se proto odsunulo a zároveň bylo zapotřebí zajistit dofinancování projektu,“ řekla dále producentka.

Co se týká jednodenního natáčení ve Velvarech, zajímavostí je například to, že rodný dům Emila Zátopka, podobný tomu skutečnému na Moravě, našli tvůrci právě tady ve středních Čechách. "Je to dům v jedné z postranních ulic nedaleko Pražské brány. Zdědil jsem ho po otci a žil v něm od roku 1953. Dnes už ho máme jen pro rekreaci, protože s rodinou žijeme trvale ve Slaném," říká majitel domu Václav Saifrt. 

"Filmaři si ho vybrali náhodou. Zvažovali mezi Velvary a Zlonicemi. Při obhlídkách se jim líbila hlavně zdejší čedičová dlažba z takzvaných kočičích hlav. Náš dům navíc zapadá do představy tvůrců. Skutečný Zátopkův dům v Kopřivnici použít nemohli, ten už byl modernizován," vysvětlil Václav Saifrt.


Vytvořeno 28.5.2020 11:12:10 | přečteno 1111x | linda.dlouha
 
 
 
 

Kontakty

Střední Čechy filmová kancelář
Husova 156/21
110 00 Praha 1  Staré Město


Partneři

logo 04logo 02 logo 03 logo 01
 

Kontakty

Střední Čechy filmová kancelář
Husova 156/21
110 00 Praha 1  Staré Město


 
load