Co se právě teď děje ve středočeském filmovém prostředí? Zavítal k nám štáb z Norska a doslova se do českých lokací zamiloval. Ani domácí filmaři ale nezahálejí. Na novém snímku začíná pracovat například režisér Zdeněk Troška.
Návštěva z Norska
Od 3. prosince 2018 se po České republice pohybuje početný tým norských filmařů, kteří zde natáčejí historický seriál Atlantic Crossing odehrávající se v období druhé světové války. Děj seriálu sleduje příběh norské princezny Marthy, která se svými dětmi odcestuje do Ameriky, zatímco její manžel zůstává v okupované Evropě. Ale ani za oceánem není její život klidný a bez významných událostí. Cesty jí zavedou do Bílého domu, kde se postupně sbližuje s prezidentem Franklinem D. Roosveltem. Martha je nebojácná, svérázná a odhodlaná změnit svět. Svůj vlastní osud drží pevně v rukou. A nejen to, její vliv na dějiny 20. století začíná…
„Doposud všichni slyšíme jen příběhy slavných vojáků, generálů a politiků – mužů, kteří se zasloužili o mír a konec druhé světové války. Existují však i silné ženy, které v našich dějinách sehrály podstatnou roli. Na zmínku o dramatické cestě královské princezny Marthy jsem narazil v novinovém článku a hned mne zaujala,“ popisuje svoji prvotní motivaci režisér Alexandr Eik a dodává, že scénáři předcházelo sedm let rešerší.
Princeznin příběh bude představen v osmi dílech, v Čechách norský štáb stráví 91 dnů. Zajímavostí je, že se jedná o dosud nejnákladnější skandinávskou televizní produkci, na které se vedle norské společnosti Cinenord podílejí všechny skandinávské veřejnoprávní stanice. A co je vedlo k rozhodnutí zvolit mezi všemi evropskými zeměmi právě Českou republiku jako místo natáčecího dění?
„Od počátku se mi líbila různorodost a variabilita vašich lokací. Každá je zajímavá, každá je jiná, a přesto podobná těm švédským, norským nebo anglickým. Okouzlen jsem byl hlavně krásnou přírodou. Obrazy z českého lesa se budou prolínat s těmi z norské přírody a jsem si jist, že scéna bude ve finále působit dokonale jednotně,“ vysvětluje Alexandr Eik.
Režisér i jeho tým jsou nadšeni jak z krásy zdejší krajiny, tak z historických míst jako jsou například zámky a hrady Kačina, Kroměříž, Litomyšl, Opočno a Hořovice, natáčí se ale také na letišti v Benešově, dále v Brdech, Liberci i v barrandovských studiích, kde byly zbudovány dekorace 12 místností Bílého domu. České lokace tak nahradí jak Norsko, Švédsko, Londýn a Skotsko, tak Washington a jiná místa v USA.
Spolupráci českých a zahraničních filmařů koordinuje domácí společnost Sirena Film a vzájemnou kooperaci si nemůže vynachválit. „Zatím postupuje vše dle stanoveného plánu, což je pro nás velmi důležité. Náš štáb má kolem 120 členů a jen asi patnáct z nich je ze zahraničí, zbytek jsou místní a řada z nich zastává významné pozice v kreativním štábu,“ svěřuje se český koproducent snímku Pavel Müller.
Nezbývá, než se začít těšit na výsledné dílo, a pak při jeho sledování pátrat po známých českých místech…
A jaké filmové novinky se chystají v ryze české produkci?
Na režisérskou židli znovu usedá ostřílený český tvůrce Zdeněk Troška. Po dvou letech se opět vrací k žánru pohádky. Zakleté pírko, příběh odvážné, chudé dívky Aninky, která se vydává do světa zachránit prince, je pohádkou o lásce a dobrém srdci, které pomohou překonat protivenství. „Dobré chování a pomoc bližnímu se z našeho života velice rychle vytrácí. A proto je nutné si to stále připomínat. Není nic hezčího, než když zvítězí dobro nad zlem. A tak by tomu mělo být nejenom v pohádkách," uvádí Zdeněk Troška.
Na scénáři spolupracoval s Markem Kališem a kromě Aninky, kterou ztvární mladá česká herečka Anastasia Chocholatá, je další hlavní postavou vodník v podání komika Lukáše Pavláska.
První klapka by měla padnout na konci května a štáb se pude pohybovat po jižních, středních a západních Čechách, jmenovitě například po skanzenu v Přerově nad Labem, po Veltrusích nebo Manětíně. Do kin v předpremiérách pohádka vstoupí už v předvánočním čase letošního roku, v široké distribuci by měla být od 2. ledna 2020.
Střední Čechy filmová kancelář
Husova 156/21
110 00 Praha 1 – Staré Město