Vyhledávání

EN

Nadpis filmového místa

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip

Norský seriál a nová česká pohádka

CoverFDR and Martha

Co se právě teď děje ve středočeském filmovém prostředí? Zavítal k nám štáb z Norska a doslova se do českých lokací zamiloval. Ani domácí filmaři ale nezahálejí. Na novém snímku začíná pracovat například režisér Zdeněk Troška.


Návštěva z Norska

 Od 3. prosince 2018 se po České republice pohybuje početný tým norských filmařů, kteří zde natáčejí historický seriál Atlantic Crossing odehrávající se v období druhé světové války. Děj seriálu sleduje příběh norské princezny Marthy, která se svými dětmi odcestuje do Ameriky, zatímco její manžel zůstává v okupované Evropě. Ale ani za oceánem není její život klidný a bez významných událostí. Cesty jí zavedou do Bílého domu, kde se postupně sbližuje s prezidentem Franklinem D. Roosveltem. Martha je nebojácná, svérázná a odhodlaná změnit svět. Svůj vlastní osud drží pevně v rukou. A nejen to, její vliv na dějiny 20. století začíná…

Tobias Santelmann

„Doposud všichni slyšíme jen příběhy slavných vojáků, generálů a politiků – mužů, kteří se zasloužili o mír a konec druhé světové války. Existují však i silné ženy, které v našich dějinách sehrály podstatnou roli. Na zmínku o dramatické cestě královské princezny Marthy jsem narazil v novinovém článku a hned mne zaujala,“ popisuje svoji prvotní motivaci režisér Alexandr Eik a dodává, že scénáři předcházelo sedm let rešerší.

Princeznin příběh bude představen v osmi dílech, v Čechách norský štáb stráví 91 dnů. Zajímavostí je, že se jedná o dosud nejnákladnější skandinávskou televizní produkci, na které se vedle norské společnosti Cinenord podílejí všechny skandinávské veřejnoprávní stanice. A co je vedlo k rozhodnutí zvolit mezi všemi evropskými zeměmi právě Českou republiku jako místo natáčecího dění?

Martha and Olav

„Od počátku se mi líbila různorodost a variabilita vašich lokací. Každá je zajímavá, každá je jiná, a přesto podobná těm švédským, norským nebo anglickým. Okouzlen jsem byl hlavně krásnou přírodou. Obrazy z českého lesa se budou prolínat s těmi z norské přírody a jsem si jist, že scéna bude ve finále působit dokonale jednotně,“ vysvětluje Alexandr Eik.

Režisér i jeho tým jsou nadšeni jak z krásy zdejší krajiny, tak z historických míst jako jsou například zámky a hrady Kačina, Kroměříž, Litomyšl, Opočno a Hořovice, natáčí se ale také na letišti v Benešově, dále v Brdech, Liberci i v barrandovských studiích, kde byly zbudovány dekorace 12 místností Bílého domu. České lokace tak nahradí jak Norsko, Švédsko, Londýn a Skotsko, tak Washington a jiná místa v USA.

FDR

Spolupráci českých a zahraničních filmařů koordinuje domácí společnost Sirena Film a vzájemnou kooperaci si nemůže vynachválit. „Zatím postupuje vše dle stanoveného plánu, což je pro nás velmi důležité. Náš štáb má kolem 120 členů a jen asi patnáct z nich je ze zahraničí, zbytek jsou místní a řada z nich zastává významné pozice v kreativním štábu,“ svěřuje se český koproducent snímku Pavel Müller.

 S├Şren Pilmark og Tobias Santelmann

Nezbývá, než se začít těšit na výsledné dílo, a pak při jeho sledování pátrat po známých českých místech…

 A jaké filmové novinky se chystají v ryze české produkci?

Na režisérskou židli znovu usedá ostřílený český tvůrce Zdeněk Troška. Po dvou letech se opět vrací k žánru pohádky. Zakleté pírko, příběh odvážné, chudé dívky Aninky, která se vydává do světa zachránit prince, je pohádkou o lásce a dobrém srdci, které pomohou překonat protivenství. „Dobré chování a pomoc bližnímu se z našeho života velice rychle vytrácí. A proto je nutné si to stále připomínat. Není nic hezčího, než když zvítězí dobro nad zlem. A tak by tomu mělo být nejenom v pohádkách," uvádí Zdeněk Troška.

Na scénáři spolupracoval s Markem Kališem a kromě Aninky, kterou ztvární mladá česká herečka Anastasia Chocholatá, je další hlavní postavou vodník v podání komika Lukáše Pavláska.

První klapka by měla padnout na konci května a štáb se pude pohybovat po jižních, středních a západních Čechách, jmenovitě například po skanzenu v Přerově nad Labem, po Veltrusích nebo Manětíně. Do kin v předpremiérách pohádka vstoupí už v předvánočním čase letošního roku, v široké distribuci by měla být od 2. ledna 2020.


Vytvořeno 17.5.2019 12:56:12 | přečteno 1996x | linda.dlouha
 
 
 
 

Kontakty

Střední Čechy filmová kancelář
Husova 156/21
110 00 Praha 1  Staré Město


Partneři

logo 04logo 02 logo 03 logo 01
 

Kontakty

Střední Čechy filmová kancelář
Husova 156/21
110 00 Praha 1  Staré Město


 
load