Užívejte si své volné dny naplno, radostně a doslova pohádkově! Vypravte se na „obhlídky“ koutů středních Čech, které se objevily v nejoblíbenějších českých pohádkách.
Být dospělý není až taková zábava a většina z nás se shodne na tom, že dětská léta byla přeci jen o něco zábavnější. Vrátit se do doby, kdy mezi nejzásadnější rozhodnutí patřilo, jestli sáhnout po omalovánkách, nebo jít na hřiště, zní více než lákavě. Ale jak na to, když skákat panáka na cestě před domem a nosit trička s duhovým jednorožcem není po desátých narozeninách vyloženě ideálním řešením? Máme pro vás praktičtější návrh – vraťte se do svých dětských let prostřednictvím pohádkových světů. Nejdříve si užijte domácí filmový maraton a pak se vydejte na výlety do míst, kde se zhlédnutá díla natáčela. Takové putování si užijete stejnou měrou, jako vaši potomci.
Středočeský kraj je díky své nebývale bohaté koncentraci hradů, zámků, skanzenů a malebných vesniček úplnou pokladnicí pohádkových lokací. Natočilo se zde mnoho snímků pro děti a některé z nich patří mezi ty nejlepší, které u nás vznikly. Přesvědčte se sami při svých toulkách pohádkovými středními Čechami a navštivte památky a obce, které znáte ze záběrů nejkrásnějších českých pohádek. Jedna z těch nejoblíbenějších, milovaná dospělými stejně jako dětmi, Anděl Páně, vznikala mimo jiné také na hradech Český Šternberk a Křivoklát.
V dalším pohádkovém mistrovském díle, Lotrando a Zubejda, uvidíte například zákoutí malých obcí Voznice a Svatý Jan, vrch Třemšín a zříceninu hradu Valečov. Herecké umění Jana Wericha ocení dospělí přeci jen o něco více než jejich ratolesti. I z tohoto důvodu patří pohádka Byl jednou jeden král… natáčená mimo jiné v Lešanech do zlatého fondu české kinematografie. Stejně tak i Malá mořská víla režiséra Karla Kachyni a vytříbený vizuální styl snímku oslní spíše dospělé diváky, kteří v poetických záběrech poznají vápencové lomy Amerika a zámek Veltrusy.
Další herecký koncert, tentokrát v podání Jiřiny Bohdalové, si užíváme v Nesmrtelné tetě, která se natáčela v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, na mostě přes řeku Kouřimku u města Zásmuky a u leknínového jezírka v Nečíně. U úžasných hereckých výkonů ještě zůstaneme. Kdo by nemiloval Vladimíra Menšíka v pohádce Jak se budí princezny! A kdo by neobdivoval impozantní středočeské hrady Křivoklát a Konopiště, kde se snímek natáčel.
Spousta v běžném životě odříkávaných replik pochází z pohádky S čerty nejsou žerty. V jejích záběrech poznáte zámek Průhonice a vesničku Střehom. V Princezně ze mlejna, pohádce tak oblíbené, že se dočkala i druhého dílu, se objevují zámky Březnice a Dobříš. Písničky ze snímku Ať žijí duchové už dávno zlidověly. Zanotujte si je a vydejte se po stopách filmu do Malého Chlumce, Mníšku pod Brdy, Nového Knína, na hrad Krakovec a na zámek do Průhonic. Své pohádkové putování můžete zakončit výpravami na hrad Český Šternberk a Průhonický zámek a pokračujte do Černošic a Voznice, kde si zavzpomínáte na odpoledne strávená ve společnosti seriálu plného kouzel, Arabely.
Střední Čechy filmová kancelář
Husova 156/21
110 00 Praha 1 – Staré Město