Vyhledávání

EN

Nadpis filmového místa

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip

Věznice v Mladé Boleslavi ve filmech dohrála

Mlada Boleslav vezeni

V Mladé Boleslavi dojde k demolici bývalé věznice, ve které se natáčely snímky jako Kajínek, Šarlatán, Lidice, Obsluhoval jsem anglického krále i Mission: Impossible Ghost Protocol.

Věznice v Mladé Boleslavi fungovala mezi lety 1928-1955, později se z budovy stal archiv ministerstva spravedlnosti. Po revoluci stát pro chátrající budovu nenašel využití a prodal ji soukromému vlastníkovi, který areál pronajímal filmařům. Díky tomu v objektu vznikly desítky snímků. Žádné další záběry už v ní ovšem filmaři nenatočí, i přes kritiku části veřejnosti totiž začala její demolice. Vznikla i petice proti demolici, jejíž iniciátorka Alice Mrštinová má za to, že budova od architekta Františka Jandy je součástí historie města. Přestože má pohnutou minulost, nikdy nebyla chráněnou památkou, její demolice je tak zcela v režii stavebního úřadu. 

Kde se věznice objevila? Například v akčním snímku Mission: Impossible Ghost Protocol, kde v ní seděl i Tom Cruise, který hned na začátku snímku prchá z ruského vězení – ve skutečnosti z bývalé mladoboleslavské věznice. Natáčely se tu filmy jako Kajínek, Šarlatán, Lidice nebo Obsluhoval jsem anglického krále. 

V nedávné době budovu koupila developerská společnost Swietelsky Real Estate, která si s demolicí pospíšila, hotová by měla být do konce srpna letošního roku a na jejím místě by následně měl vzniknout komplex s byty, restauracemi, kavárnami a zelení. 


Vytvořeno 23.6.2022 9:02:35 | přečteno 822x | zuzana.janetzka
 
 
 
 

Kontakty

Filmová kancelář střední čechy
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město


Partneři

logo 04logo 02 logo 03 logo 01
 

Kontakty

Filmová kancelář střední čechy
Central Bohemia Film Office
Husova 156/21, 110 00, Praha 1 Staré Město


 
load