Vyhledávání

EN

Nadpis filmového místa

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip

Zářivá filmová hvězda Křivoklát

krivoklat cover

Jen málo středočeských kulturních památek se na stříbrném plátně objevuje tak často jako hrad Křivoklát. Jeho komnaty, hradby i nádvoří byly zachyceny v záběrech mnoha českých pohádek a historických filmů, ale i velkolepých hollywoodských trháků!


Procházíte se po chodbách starobylého českého hradu, ozvěna vašich kroků se odráží od stěn, které nechali zbudovat významní králové a knížata, a nejednou před vámi… Matt Damon! Varianty jsou dvě: buď trpíte fanouškovskou halucinací, nebo se tu právě natáčí Kletba bratří Grimmů a Matt není přelud a vy byste si měli říct o autogram, protože, ve vší upřímnosti, kdy se vám podobná příležitost znovu naskytne?!

Některé hvězdy září na filmovém nebi jasněji a déle než jiné. A to platí nejen o herečkách a hercích, ale i o rozmanitých lokacích, jež se na plátnech kin objevují. Hledání ideálního místa, které bezezbytku naplní umělcovu vizi, je skutečná alchymie vyžadující směs štěstí, trpělivosti a spousty zdolaných kilometrů ujetých při obhlídkách. Je to běh na dlouhou trať a často úkol, který zabere mnoho dnů, týdnů, někdy i měsíců. Ale když se zadaří a dokonalá lokace přesně odpovídající scénáristově i režisérově představě je objevena, dostaví se pocit zadostiučinění a obří dávka čiré radosti.

IMG 7179

Tento vývoj zažilo už mnoho produkčních týmů, které se vypravily objevit krásy Křivoklátska. Ta nevysvětlitelné a vrtkavá alchymie zafungovala a atmosféra místa naplnila všechny filmařovy fantazie a nároky, které byly dosud jen součástí jeho představivosti. Po křivoklátských nádvořích, sálech i kapli se tak díky této shodě mezi umělcem a místem pohybovalo už mnoho filmových štábů, a to jak českých, tak zahraničních.

Početný hollywoodský tým sem zavítal ne jednou, ale dokonce dvakrát! Hrad si zahrál po boku dvou úžasných, talentovaných a populárních herců Heatha Ledgera a již zmíněného Matta Damona v dobrodružném pohádkovém příběhu režiséra Terryho Gilliama Kletba bratří Grimmů. Objevil se také po boku další celebrity, Ageliny Jolie, v akčním thrilleru Wanted.

IMG 7187

Od amerických velkofilmů se přesuňme k českým snímkům – milý a velmi oblíbený muzikál Noc na Karlštejně, komedie Tři veteráni nebo koprodukční historické drama Bathory – všechna tato díla mají společné, krom toho, že se jedná o skvělé filmové počiny, také hvězdu jménem Křivoklát.

Z pohádky do pohádky, i tak by se dal popsat dlouhý seznam českých pohádek, v nichž se Křivoklát objevil. Natočeno zde bylo hned několik klenotů, které milují děti i dospělí, mezi jinými například Anděl Páně, Honza málem králem, Jak se budí princezny nebo Třetí princ.

Křivoklát má za sebou bohatou kinematografickou minulost, ale ani budoucnost nebude o nic chudší. V roce 2020 vstoupí do kin velkolepé historické životopisné drama Jan Žižka režiséra Petra Jákla. Není tedy už opravdu žádných pochyb, že tento český hrad právem patří mezi filmové stálice!

Vytvořeno 4.7.2019 9:11:38 | přečteno 1004x | linda.dlouha
 
 
 
 

Kontakty

Střední Čechy filmová kancelář
Husova 156/21
110 00 Praha 1  Staré Město


Partneři

logo 04logo 02 logo 03 logo 01
 

Kontakty

Střední Čechy filmová kancelář
Husova 156/21
110 00 Praha 1  Staré Město


 
load