Středočeský kraj

Ve Středočeském kraji najdete nepřeberné možnosti pro realizaci fotogenických a jedinečných snímků, a to nejen kvůli historicky cenným památkám, ale i několika chráněným krajinným oblastem, které nabízí úchvatnou přírodu. 

Největší koncentrací památek se vyznačuje město Kutná Hora s chrámem sv. Barbory, Vlašským dvorem, Hrádkem se stříbrnými doly, kostnicí a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci, která byla zapsána do Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Na tomto seznamu je zapsán také středočeský park Průhonice, který patří mezi nejrozsáhlejší parky v České republice a turisticky nejnavštěvovanější místa v okolí Prahy.

Na českém seznamu městských památkových rezervací středních Čech kromě Kutné Hory figuruje také město Kolín, ale městských památkových zón a národních kulturních památek jsou v kraji desítky. Nejproslulejšími hrady jsou Karlštejn a Točník na Berounsku, Křivoklát na Rakovnicku, Český Šternberk na Benešovsku nebo Kokořín na Mělnicku. Nejzajímavějšími zříceninami jsou Žebrák na Berounsku nebo Okoř v okrese Praha-západ. Mezi nejvýznamnější zámky patří Konopiště na Benešovsku, Žleby a Kačina na Kutnohorsku, Loučeň na Nymbursku, Lány na Rakovnicku nebo zámky Mělník a Nelahozeves na Mělnicku. Jedním z nejvýznamnějších poutních míst v Čechách je Svatá Hora na Příbramsku.

Díky unikátní přírodní scenérii, majestátním hradům a zámkům, historickým městům nebo technickým památkám se četná místa stávají jedinečnou kulisou světových i českých snímků. 

stredocesky kraj logo                SCCR logo CZ cmyk