Středočeská příroda učarovala filmařům

Hluboké, tajemné lesy, vysoké skály roztodivných tvarů, útulná údolí kolem poklidných řek, jemně zvlněné louky s vysokou travou… Není pochyb, že si příroda dovolila popustit uzdu fantazii a krajině kolem Prahy věnovala mnoho ze svých nejvzácnějších darů.

Filmoví tvůrci vyhledávají střední Čechy nejen pro velké množství hradů, zámků a jiných pamětihodností. Často si region vybírají také proto, že je jeho přírodní bohatství pestré a uspokojí všechny náročné požadavky umělců. Pohádky, dramata, akční i historické snímky, seriály z minulosti i současnosti, díla, která rozesmějí i rozpláčou, pobaví i vyvolají nové a nápadité myšlenky – to vše dokáže vyvolat příroda Středočeského kraje. Nevěříte? Tak navštivte…

 
Křivoklátsko

Břehy řeky Berounky v tiché ranní mlze, vlasce rybářských prutů spočívající na hladině, šepot vysoké trávy na rozlehlých loukách a ševelení listů v korunách stromů – v dětských očích není nic banální a nudné a všednodennost má k nezáživnosti tak daleko. Naopak, vše je prostoupené napínavými příběhy, které dokážou vidět právě jen dětské oči… nebo umělci s obří dávkou fantazie! Mezi ně patřili i Ota Pavel a Karel Kachyňa, spisovatel a režisér, tvůrce povídek a filmový kouzelník. Ota Pavel miloval Křivoklátsko a svoji lásku a svůj obdiv ke kraji, který byl odpradávna jen málo osídlen a díky tomu zůstal až dodnes pokrytý lesy, podmanivě vyjádřil ve svých povídkách. A Karel Kachyňa dokázal jeho vzpomínky, jeho věty převést do filmového jazyka. Vznikly tak filmy, na něž se můžeme dívat znovu a znovu, popáté, podesáté ­– Smrt krásných srnců a Zlatí úhoři. Kraj kolem hradu Křivoklát nadchl ale také zahraniční filmaře. Byly zde točeny například americké snímky Naprosto osvětleno a Tristan a Isolda.

Lomy Amerika

Je libo dechberoucí přírodní scenerii? Pak jsou tu vápencové lomy Velká a Malá Amerika nacházející se v chráněné krajinné oblasti Český kras. Expresivnější lokaci byste v celých středních Čechách hledali jen stěží. Světle šedé skalní útesy strmě padající k tmavomodré hladině klidné jako zrcadlo, okolní keře a stromy – na jaře a v létě svěže zelené, na podzim matně měděné… Natočit záběr, který by nebyl poutavý, tu zkrátka a dobře nejde. Ostatně se můžete přesvědčit ve filmech Limonádový Joe aneb Koňská opera, Malá mořská víla, Micimutr nebo My tři a pes z Pětipes.

Kersko

Nejdříve si podebatujte, jestli kopete za tým „se šípkovou“ nebo za tým „se zelím“, pak si na tuhle poctivou pochoutku zajděte do restaurace Hájenka a až poté, dosyta posilnění, se vydejte na obhlídku kraje, který více než cokoliv jiného proslavil film natočený na motivy díla Bohumila Hrabala režisérem Jiřím Menzelem. Řeč je samozřejmě o Slavnostech sněženek, o snímku něžném i humorném, poetickém i realistickém, veselém i smutném. Díky symbióze spisovatele a režiséra nám je oblast Kerska (část obce Hradištko poblíž města Nymburk) přiblížena tak hmatatelně, že máme po zhlédnutí pocit, jako bychom se stezkami pokrytými spadaným listím sami procházeli. Hledáte-li místo s přívětivě sousedskou atmosférou, můžete odvolat pátrání – Kersko a okolní přírodní park Kersko-Bory je přesně tím, co potřebujete.

Drábské světničky

Věříme, že se nejeden ze štábu snímku o medvídkovi Kukym rád vrací zpět na místo činu, do lokality, kde se loutkový film scénáristy a režiséra Jana Svěráka natáčel – do Drábských světniček v Českém ráji. Tato bývalá skalní pevnosti, z níž je úžasný výhled do okolí na pokojné louky a tajuplné lesy, zanechá mocný dojem opravdu v každém – ať už je vám sedm, nebo o čtyřicet více. Oblast, která v malých i velkých podněcuje představivost a vyvolává touhu snít, si musí zamilovat každý. A každý, bez ohledu na věk, zůstane jako přikovaný k obrazovce, když se na ní objeví záběry pořízené v krajině jako stvořené z dětské fantazie.

Bubovické vodopády

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Nekompromisně pronášeným moudrům tety Kateřiny v knižní i filmové verzi Saturnina nechceme oponovat, ale na druhou stranu… I když se vám po cestě k Bubovickým vodopádům utrhnou všechna ucha všech džbánů a nezůstane vám jediná funkční nádobka, bude výprava k Bubovickému potoku stát za to. Místo, které patří k těm nejkrásnějším divům v národní přírodní rezervaci Karlštejn, je jako stvořené ke snění… a na stříbrné plátno!