Americký velkofilm má českého producenta

A není jím nikdo jiný než Petr Jákl, který si z režisérské židle nebo z hereckého placu stále častěji „odskakuje“ k produkci. Nedávno se podílel na tvorbě snímku o veteránech z vietnamské války. Premiéra filmu se konala v lednu v Hollywoodu.

Válečné drama The Last Full Measure režíroval Todd Robinson a zahrálo si v něm hned několik hereckých es, například Samuel L. Jackson, Sebastian Stan, Ed Harris nebo držitel Oscara Christopher Plummer. Je to také jeden z posledních filmů, kde se objevuje Peter Fonda, který zemřel v srpnu minulého roku.

Nejen mezi jmény herců najdeme hvězdy světového formátu. Také další členové štábu se řadí k uznávaným a obdivovaných špičkám ve svých oborech. Například hudbu složil Philip Klein, jehož talent zaujal Jákla natolik, že ho požádal o vytvoření hudebního doprovodu ke svému připravovanému historickému velkofilmu Jan Žižka.

Ústřední postavou The Last Full Measure je ambiciózní vládní byrokrat, jehož pracovní náplní je vytvoření posudku o padlém válečném hrdinovi. Postupně zjišťuje, že svěřený úkol může ohrozit jeho pečlivě vybudovanou kariéru. A nejen to – během vyšetřování odkrývá fakta, kvůli nimž mu začíná jít o život.

Téma vietnamské války je stále choulostivé a příběhy popisující hrůzy a události s tímto válečným konfliktem související často otřesou i těmi nejotrlejšími diváky. „Premiéra se konala v kině ArcLight v Hollywoodu. Každý, s kým jsem se po projekci bavil, uronil slzu,“ popisuje český producent emotivní zážitek z promítání.