Filmové ceny BAFTA ovládl snímek Na západní frontě klid.

Velkofilm Na západní frontě klid, který se v době nejpřísnějšího lockdownu natáčel i ve středních Čechách, viděli první diváci v září loňského roku. Adaptace protiválečného ikonického románu Ericha Maria Remarqua nyní ovládla prestižní ceny Britské akademie filmového a televizního umění (BAFTA). Ze čtrnácti nominací proměnila hned sedm. Na filmu se podílela i Středočeská filmová kancelář. Kromě Milovic se natáčelo na Točníku, v Benátkách nad Jizerou, Liběchově, Chotýšanech a dalších místech regionu. 

Přípravné práce válečného snímku v distribuci Netflixu běžely od začátku ledna 2021 během nejhorší pandemické vlny. Kromě Belgie a Německa se natáčelo od března do května také v České republice. Ve středočeských Milovicích se na tři měsíce uzavřelo sportovní hřiště, kde filmový štáb postavil několik set metrů zákopů a bitevní pole o velikosti dvou fotbalových hřišť. Prostor ve filmu posloužil pro scény plné pochodování a polního stravování. „Zároveň nedaleko Nymburka vzniklo bojiště tří front, na kterém se válčilo. Další působivé scény nabídl hrad Točník, lom Homolák na Berounsku, hradiště Libušín nedaleko Kladna nebo zámek Hořín u Mělníka,“ uvádí Martina Kuncová z Filmové kanceláře střední Čechy, která na natáčení spolupracovala nejenom při výběru a obhlídce lokací.

Střední Čechy jsou dlouhodobě vyhledávaným místem nejen českých, ale i zahraničních štábů. Z filmových novinek se ve středních Čechách natáčel velkofilm Jan Žižka nebo snímek Oslo. Právě pro historické filmy a seriály jsou velmi žádanou lokalitou Brdy, Milovice, lom Velká Amerika nebo hrady Točník a Křivoklát. 

Filmaři si střední Čechy vybírají právě pro jejich pestrost i blízkost Prahy. „Pomáhá to i turismu v regionu. Právě díky úspěšným snímkům, jakým je film Na západní frontě klid, je Česká republika a její regiony víc vidět v zahraničí. Lidé nemusejí cestovat jen skrze obrazovku, ale mohou se osobně projít po atraktivních místech, která znají z oblíbeného filmu nebo seriálu. A rádi toho využívají. Díky tomu, že se na natáčení podílí i čeští tvůrci, pomáhá to rovněž příjmům do veřejných rozpočtů,“ doplňuje Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu, pod kterou spadá Filmová kancelář střední Čechy.

Ve středních Čechách se natáčela i česká filmová novinka Děti Nagana, která jde dnes do kin. Filmaři strávili 23 dní z celkových 25 ve středních Čechách. Několik filmových scén se natáčelo v Pečkách, rodišti scénáristy a režiséra Dana Pánka. Na plátně se objeví místní základní škola, Masarykovo náměstí, Třída Jana Švermy i ulice K. H. Borovského. Jako další lokace byla vybrána Kutná Hora, Malešov nebo Chlístovice. 

„Filmová kancelář se aktuálně věnuje zhruba dvacítce projektů. Jsou mezi nimi i významné snímky se známými zahraničními herci, o kterých ale zatím nemůžeme nic prozradit.Pomáháme s výběrem lokací, účastníme se natáčení, pomáháme štábům v komunikaci se samosprávou a získáváním povolení. O dalších filmových novinkách budeme určitě informovat,“ uzavírá Martina Kuncová.

Více o aktivitách Filmové kanceláře střední Čechy a dalších snímcích, natáčených v destinaci najdete zde.